Telefon
WhatsApp
İran, İsrail bağlantılı kargo gemisi MSC Aries'e el koydu

İran devlet haber ajansı IRNA, "'MCS Aries' isimli konteyner gemisi, Sepah (Muhafız) Deniz Kuvvetleri Özel Kuvvetleri tarafından helikopterli operasyonla ele geçirildi" dedi ve operasyonun "Hürmüz Boğazı yakınında" gerçekleştiğini bildirdi. ve “bu gemi artık İran karasularına yönlendirildi”.

Çeşitli medya kaynakları, komandoların Hürmüz Boğazı yakınındaki bir gemiye helikopterle baskın düzenlediğini gösteren bir video yayınladı. Video, daha önce İngiliz ordusunun Birleşik Krallık Deniz Ticaret Operasyonları tarafından bildirilen saldırıyı gösteriyordu. Daha fazla ayrıntıya girmeden, geminin Umman Körfezi'nde, Emirlik liman kenti Fujairah açıklarında "bölgesel yetkililer tarafından ele geçirildiği" belirtildi.

Söz konusu gemi muhtemelen Londra merkezli Zodiac Maritime'a bağlı bir konteyner gemisi olan Portekiz bayraklı MSC Aries'tir. Zodiac Maritime, İsrailli milyarder Eyal Ofer'in Zodiac Grubunun bir parçasıdır. Zodiac yorum yapmayı reddetti ve sorularını MSC'ye iletti ancak MSC hemen yanıt vermedi.

MSC Aries gemisi en son Cuma günü Dubai açıklarında Hürmüz Boğazı'na doğru giderken tespit edilmişti. Gemi, bölgede hareket eden İsrail'e bağlı gemiler için yaygın olan izleme verilerini kapatmıştı. Bölgesel medya gemide 20 Filipinlinin bulunduğunu bildirdi.

Olay, özellikle İsrail'in Suriye'deki İran Konsolosluğu'na düzenlediği şüpheli saldırının ardından, İran ile Batı arasındaki gerilimin arttığı bir dönemde gerçekleşti. Bu arada, İsrail'in Gazze Şeridi'nde Hamas'a karşı altı aydır sürdürdüğü savaşın ardından Orta Doğu'nun tamamı gergin durumda.

Umman Körfezi, küresel ticarete konu olan petrolün beşte birinin geçtiği, Basra Körfezi'nin dar ağzı olan Hürmüz Boğazı'nın yakınındadır. Birleşik Arap Emirlikleri'nin doğu kıyısındaki Fujairah, gemilerin yeni petrol kargosu alması, malzeme alması veya mürettebatı takas etmesi için bölgedeki ana limandır.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!