Telefon
WhatsApp
İsrail Gazze'de hastane arıyor

Al-Shifa Kliniği Gazze Şeridi'ndeki en büyük hastanedir. Aslında savaş sırasında hastanelere saldırı yapılmasına izin verilmiyor. Ama İsrail diyor ki: Hamaslı teröristler hastanede saklanıyor.

Çok sayıda asker hastanede arama yaptı.

Çok sayıda asker hastanede arama yaptı. Diyorlar ki: Hastanede Hamas karargâhı var. Ayrıca çok sayıda silah da bulduk. Hamas hastaların hayatını tehlikeye atıyor. Hamas yetkilileri şöyle diyor: Bu doğru değil. Hastanemizde komuta merkezimiz yok.

BM Güvenlik Konseyi'ndeki ülkeler artık bir metin üzerinde uzlaştı: Metinde Gazze Şeridi'ndeki yangınlara uzun süre ara verilmesi çağrısı yapılıyor. Bu süre zarfında yardım teslimatlarını taşıyan kamyonların Gazze Şeridi'ne gitmesi planlanıyor. Ve sivillerin özellikle ihtilaflı bölgeleri terk edebilmesi gerekiyor. BM Güvenlik Konseyi ayrıca Hamas'ın tüm İsrailli rehineleri serbest bırakmasını talep ediyor. 

Güvenlik Konseyi ülkelerinin metin üzerinde anlaşmaya varması uzun zaman aldı. Daha önce birkaç metin önerisini reddetmişlerdi. Metne çözüm adı verilir. Bu şu anlama gelir: Savaşan tüm tarafların aslında buna uyması gerekir. Ancak İsrail hükümeti zaten şunu söyledi: Ateşe ancak tüm rehineler serbest bırakıldığında ara verilecek.

Gazze Şeridi Nerededir:

Gazze Şeridi Akdeniz'de küçük bir kıyı bölgesidir. Gazze Şeridi İsrail ve Mısır ülkeleri arasında yer alıyor. Başkentinin adı Gazze Şehri'dir. Gazze Şeridi'nde yaklaşık olarak Hamburg şehrinde yaşayan insan sayısı kadar insan yaşıyor. Gazze Şeridi Filistinliler tarafından yönetiliyor.

İsrail Nerededir:

İsrail Ortadoğu'da bir ülkedir. Akdeniz üzerindedir. İsrail'in başkenti Kudüs'tür. İsrail'deki insanların çoğu İbranice veya Arapça konuşuyor. İsrail Devleti'nin dini Yahudiliktir. Ancak İsrail'de Müslümanlar ve Hıristiyanlar da yaşıyor. İsrail'in komşu ülkelerle uzun süredir anlaşmazlıkları var. Bu anlaşmazlığa Ortadoğu çatışması deniyor. Bu toprağın kime ait olduğuyla ilgili.

 

Birleşmiş Milletler:

BM'ye “Birleşmiş Milletler” de denilmektedir. Birleşmiş Milletler dünyanın her yerinden 193 ülkeyi kapsamaktadır. Güçlerini birleştirdiler. Ortak hedefleri var. Dünyada barışı sağlamak istiyorlar. İnsanların haklarını korumak istiyorlar. Bir ülkede savaş varsa BM yardım edebilir. Arabuluculuk yapabilir ya da ülkeye asker de gönderebilir.

 

Güvenlik Konseyi:

Güvenlik Konseyi Birleşmiş Milletlerin bir parçasıdır. Güvenlik Konseyi'nin dünyada barışı sağlaması gerekiyor. Güvenlik Konseyi'nin 15 üyesi var. 2 yılda bir 10 üye değişiyor. Güvenlik Konseyi'nde her zaman 5 üye bulunur. Bu 5 üye ülke: Çin, Rusya, Amerika, Fransa ve İngiltere.

 

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!