Telefon
WhatsApp
İsrail'in İran askeri tesislerine yönelik 'sınırlı' saldırılara ilişkin sessizliğinin arkasında

El Cezire'nin kıdemli siyasi analisti Marwan Bishara, ‘‘Son birkaç haftada bir eşik aşıldı: 45 yıldır ilk kez İran ve İsrail egemen topraklarına doğrudan bir saldırı başlattı.

Şu ana kadar İsrail ve İran'dan üst düzey yetkililer, 19'u sabahı erken saatlerde gerçekleşen saldırılarla ilgili gerçek isimlerini kullanarak doğrudan yorum yapmaktan kaçındılar.

Savaş kabinesi bölündü ve karşı saldırı planı iki kez ertelendi Raporda, konuya aşina üç kişinin, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun savaş kabinesinin, geçen Cumartesi (13) İran'dan gelen saldırıya yanıt olarak İran'a bir saldırı başlatma planını ilk olarak 15 Nisan Pazartesi gecesi onayladığını söylediği aktarıldı.

Kaynaklar, bu noktada, savaş kabinesinin oy kullanma hakkına sahip üç üyesinin, karşı saldırı için en sert seçeneği, yani İran'ın nükleer tesisleri de dahil olmak üzere, yok edilmesinin neredeyse kesin olarak daha geniş bir bölgesel çatışmayı tetikleyecek stratejik noktalara yapılacak saldırıları reddettiğini söyledi.

Kaynaklar, karşı saldırı planının, kabinedeki bölünmeler, ABD ve Körfez bölgesi dahil olmak üzere ortaklardan gelen güçlü uyarılar ve İsrail'in tarafında uluslararası görüş alınması gerektiği konusundaki farkındalık nedeniyle daha sonra iki kez ertelendiğini söyledi. İsrail, Gazze Şeridi'ndeki İsrail-Filistin askeri çatışmasının yönetimini, çatışmadan birkaç gün sonra kurulan ve Başbakan Benjamin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Galante ve Netanyahu'nun rakibi eski Savunma Bakanı'ndan oluşan üç üyeli bir savaş kabinesine devretti.

Katar'ın El Cezire gazetesi, İsfahan hava üssüne yapılan saldırıdan bir gün önce, hem Galante'nin hem de Gantz'ın İran'ın saldırılarına daha temkinli yanıt verme eğiliminde olduğunu ve müttefikleri intikamdan daha öncelikli hale getirdiğini ortaya koyan bir makale yayınladı.

‘‘Ilımlıların‘‘ ‘‘sınırlı‘‘ saldırılar için baskı yaptığı çeşitli karşı saldırı planları masada Reuters, Gantz ile İsrail Kabine Bakanı ve eski Savunma Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot'un başlangıçta İran'a derhal misilleme yapmak istediklerini, ancak ABD Başkanı Joe Biden ile yaptıkları telefon görüşmesinin ardından diğer bakanların farklı görüşleri karşısında İran'a yöneldiklerini açıkladı.

Konuya aşina bir kişiye göre Netanyahu'nun yardımcıları, İsrail'in üst düzey ABD'li yetkililere saldırı başlatmak üzere olduğuna dair ilk sinyali, Refah ve İran saldırısını tartışmak üzere 18'inde yapılan sanal toplantı sırasında iletti.

Kaynaklar, İsrail'in misilleme yapacağını açıkça belirttiğini ancak belirli bir zaman veya hedef belirtmediğini söyledi.

Netanyahu'nun iktidardaki koalisyonundaki ultra Ortodoks partilerden birinin lideri olan İçişleri ve Sağlık Bakanı Aryeh Deri, savaş kabinesinde gözlemci statüsünde bulunuyor ve genel olarak İran'a yönelik derhal bir saldırı yapılmasına kesin bir dille karşı çıkıyor ve bunun tırmandırılacağına inanıyor.

‘‘ Analistler ve eski İsrailli yetkililer, İsrail'in seçeneklerinin, nükleer tesisler veya Devrim Muhafızları üsleri de dahil olmak üzere İran'ın stratejik tesislerine doğrudan saldırılardan, stratejik fabrikalara ve nükleer tesislere yönelik gizli operasyonlara, hedefli suikastlara ve siber saldırılara kadar uzandığını söyledi.

Körfez ülkeleri son günlerde ABD'yi durumun tırmanma riski konusunda uyarıyor ve İsrail'in can kaybı veya ağır kayıplara yol açmamak için yalnızca sınırlı saldırılar düzenlemesi gerektiğine inanıyor.

Üst düzey bir bölgesel istihbarat kaynağı Reuters'e, mesajın son birkaç gün içinde Ürdün, Suudi Arabistan ve Katar tarafından doğrudan güvenlik ve diplomatik kanallar aracılığıyla ‘‘güçlü bir şekilde iletildiğini‘‘ söyledi.

Konulara aşina bir Körfez hükümeti kaynağı, İsrail'den İran'a füze uçurmanın veya İsrail'den füze fırlatmanın neredeyse kesinlikle komşu ülkelerin hava sahasını ihlal edeceğini ve Arap devletlerini kızdıracağını söyledi - Netanyahu'nun uzun zamandır geliştirmeye çalıştığı stratejik ittifaklardan bazıları. Askeri analistler, 19'uncu sabahın erken saatlerinde gerçekleşen saldırının nihai hedefinin, İsfahan kenti yakınındaki bir İran hava üssü olduğuna inanıyor.

Savaş uçaklarının, balistik füzelerin veya insansız hava araçlarının kullanılıp kullanılmadığı konusunda hala cevaplanması gereken birçok şüphe olmasına rağmen, bu, İsrail'in askeri saldırı yeteneklerini ve kapsama alanını göstermek için yeterlidir. Daha önce İran, savunma sistemlerinin o sabah İsfahan yakınlarındaki bir askeri üs üzerinde üç insansız hava aracını düşürdüğünü açıklamıştı.

İranlı bir yetkili medyaya, insansız hava araçlarının İran topraklarından ‘‘sızıcılar‘‘ (ajanlar) tarafından fırlatıldığına dair işaretlerin bulunduğunu ve bu durumun misilleme ihtiyacını ortadan kaldırabileceğini söyledi. Batılı istihbaratın olayla ilgili değerlendirmelerine aşina bir kaynak, ön kanıtların İsrail'in insansız hava aracını İran topraklarından fırlattığını gösterdiğini söyledi.

İsrailli ‘‘Haaretz‘‘ askeri analisti Amos Harel, Başbakan Netanyahu hükümetinin son birkaç gündür devam eden tehditlerine rağmen Tel Aviv'in sessiz kaldığını ve İran'ın farkındalığı nedeniyle İsfahan'a yönelik herhangi bir saldırı olduğuna dair resmi bir raporun bulunmadığına inanıyor.

İsrail'in eski Washington büyükelçisi Itamar Rabinovich, durumu her iki tarafın da kendi görüşlerini açıklığa kavuşturduğu bir ‘‘dans‘‘ olarak tanımlayarak, ‘‘İsrail, yalnızca sonsuza kadar tırmanacak bir eylem ve karşı saldırı döngüsüne düşmeden yanıt verme ihtiyacını dengelemeye çalışıyor‘‘ dedi.

Reuters, 19'uncu sabah erken saatlerde yapılan karşı saldırının İsrail'deki ılımlıları, komşularını ve uluslararası ortaklarını memnun etmesine rağmen, ‘‘sınırlı‘‘ hava saldırılarının Netanyahu'nun kabinesindeki katı görüşlüleri hayal kırıklığına uğrattığını bildirdi.

 

 

https://www.dunyasondakika.com

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!