Telefon
WhatsApp
İstanbul'da yoğun kar alarmı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul dahil Türkiye’nin büyük bir bölümü için yoğun kar uyarısında bulundu. İstanbul’un yüksek kesimlerinde kar ve karla karışık yağmur şiddetini artırdı. Yarın yarıyıl tatili sona erecek ve milyonlarca öğrenci ders başı yapacak. "İstanbul'da pazartesi günü okullar tatil mi?" sorusu henüz yanıt bulmadı. Gözler İstanbul Valiliği’ne çevrildi. Öğleden sonra şiddetini artıracak olan kar yağışı sonrası “okullar tatil mi?” sorusu valilik tarafından cevaplanacak.

Meteoroloji, ülke genelinin çok bulutlu, Marmara'nın kuzey ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Tokat, Rize ve Artvin çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak; yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların, Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneyi, Güneydoğu Anadolu ile Balıkesir, Bursa, Afyonkarahisar, Denizli, Konya, Karaman çevreleri ile İstanbul'un kuzeybatısı ve Kırklareli'nin doğusunda kuvvetli yağış ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don ile birlikte yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI: Kıyı kesimlerde mevsim normalleri civarında, iç kesimlerde normallerinin 2-4 derece altında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı, yurdun güney ve batı kesimlerinde kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege'de kuvvetli ve fırtına (60-90 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

İŞTE İSTANBUL’UN YÜKSEK KESİMLERİNDE BU SABAH YAĞAN KARDAN İLK KARELER

BİTLİS'TE EĞİTİME KAR ENGELİ

Bitlis Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Olumsuz hava şartları ve ulaşımda yaşanabilecek aksaklıklar sebebiyle Bitlis merkez ve merkeze bağlı köy ve beldelerde, Güroymak ve Hizan ilçelerinde her tür resmi ve özel okullarımızda 6 Şubat Pazartesi günü eğitim öğretim faaliyetlerine 1 gün ara verilmiştir” denildi.

ANADOLU YAKASI'NDA KAR YAĞIŞI BAŞLADI

Anadolu Yakası'nda kar yağışı başladı. Çamlıca TEM Otoyolu gişelerinde öğle saatlerinde başlayan kar yağışı, yüksek kesimlerde ve Kartal Aydos Ormanı'nda ise yoğunlaştı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarılar sonrası İstanbul'un yüksek kesimlerinde kar yağışı başladı. İstanbul'da son günlerde hava sıcaklığının düşmesinin ardından, öğle saatlerinde Aydos ormanı ve çevresinde etkisini gösteren kar yağışı nedeniyle ağaçlar beyaza büründü.

Yürüyüş yapan Bekir Özen, “Haftalık yürüyüşümüzü yapıyoruz burada. Kar olunca canımız daha fazla yürümek istiyor. Yürüyünce ısınıyoruz zaten” dedi

Yürüyüş yapan Kerem Ün, “Daha fazla kar olur diye bekliyorduk. Tahminlere göre akşam kar yağışı başlayacak. Önümüzdeki hafta 70-80 cm kar beklentisi olduğu söyleniyor” şeklinde konuştu.

İSTANBUL İÇİN YOĞUN KAR UYARISI

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “İstanbul bugün karla karışık yağmur ve kar yağışlı. Kuzey batısında akşam yağış kuvvetli. Rüzgar Marmara ve kuzey Ege de fırtına şeklinde.

Pazar kıyılar yağmur, iç kesimler kar yağışlı. Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneyi, Güneydoğu Anadolu ile Balıkesir, Bursa, Afyon, Denizli, Konya, Karaman, İstanbul'un kuzeybatısı ve Kırklareli'nin doğusunda kuvvetli yağış ve yer yer yoğun kar yağışı.

KAR NE ZAMANA KADAR SÜRECEK, NE KADAR YAĞACAK?

 CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, Atmosferin saati saatine dakikası dakikasına tutmuyor. Esasında karla karışık yağmurla başlayacaktı ancak 5-6 saatlik bir öteleme oldu. Kar Anadolu tarafında başladı. Akşam saatlerinde şehrin büyük bir bölümünde kar yağacak. Bugün kar muhakkak yağacak. Saat 16:00-17:00 gibi kar yağacak ancak 15.00 yada 18.00 da olabilir. Rüzgar bugün boğaz civarında kuvvetlenecek. İstanbul’un batı yakasında kuvvetli bir rüzgar var. 80-85 hatta 90 km'ye çıkacak

Hava ve deniz yolculuğu yapacaklar tedbirlerle karşı karşıyla kalabilirler. Rüzgâr yarın da devam edecek ve salı günü etkisini kaybedecek. Sibirya üzerinden sarkan bir soğuk hava kütlesi var. Bu soğuk hava kütlesi Karadeniz üzerinden geçerken de deniz etkisi (sea ​​effect) yapacak ve etkisi pazartesi, salı, çarşamba günü de devam edecek.

KAÇ SANTİMETRE KAR GÖRÜLECEK?

Prof. Dr. Şen, “Yoğun bir kar yağışı görülmeyecek. Salı günü yerde 7-8 santimlik kar olacak. Yükseklerde 10 santimetreyi bulacak. Salı günü hava daha da soğuyacak. İstanbul gibi bir yerde asfalt üzerinde 3 santimlik kar bile problem yaratacağı için dikkatli olmakta fayda var. Bugün İstanbul’a kar gelir ve Çarşamba da devam etme ihtimali var”

25 KENTTE SARI VE TURUNCU ALARM

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Gaziantep, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Konya, Kütahya, Manisa, Tekirdağ, Uşak, Yalova, Kilis

ULUDAĞ'DA KAR 1 METREYE YAKLAŞTI; KENT MERKEZİNDE EKİPLER TEYAKKUZDA

Marmara'nın güneyinde özellikle Bursa ve çevresinde beklenen kar yağışı, dün akşam saatlerinde etkisini gösterdi. 10 gündür Uludağ'da aralıksız yağan kar, kent merkezinde de etkili oldu. 1 saat süren ve aniden bastıran kar nedeniyle ana yollarda kısa süreli trafik oluştu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre; hava sıcaklığının 3 derece olduğu kent merkezinde, kar yağışının hafta boyunca etkisini artırarak sürmesi bekleniyor. Eskişehir Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi'nce yapılan açıklamada da kent merkezinde 20 santimetre ve üzeri kar beklendiği duyuruldu. Vatandaşlar, buzlanma, don, kuvvetli rüzgar, tipi gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olmaları yönünde uyarılırken, bir uyarı da valilikten geldi.

VALİLİKTEN 'SARI' VE 'TURUNCU' KODLU UYARI

Bursa Valiliği'nin sosyal medya hesaplarından 'sarı' ve 'turuncu' kodla yapılan uyarılarda, "Eskişehir Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi'nce yapılan son değerlendirmelere göre ilimizde pazar günü öğle saatlerinden itibaren kuvvetli yer yer yoğun kar yağışı olması beklendiğinden, ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Pazar sabah saatlerinden itibaren kuzeyli yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtınanın saatte 60-80 kilometre şeklinde esmesi beklendiğinden çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi. Peş peşe uyarıların ardından Bursa-İstanbul, Bursa-Armutlu ve Armutlu-İstanbul arasında, 08.00 ile 19.30 saatleri arasında yapılacak 16 deniz otobüsü seferi karşılıklı olarak iptal edildi.(Milliyet)

ULUDAĞ'DA KAR KALINLIĞI 1 METREYE YAKLAŞTI

Türkiye'nin, 17 otel, tesis ve 5 bin yatak kapasitesi ile en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan 2 bin 543 rakımlı Uludağ'da ise 27 Ocak'ta başlayan kar yağışı 10 gündür sürüyor. Kar kalınlığının bir gecede 15 santimetre artarak 83 santimetreye ulaştığı Uludağ'da, hava sıcaklığı en yüksek eski 3, en düşük eski 5 derece olarak ölçüldü. Hafta boyunca kar yağışının aralıklarla etkili olacağı bölgede, yerli ve yabancı turistler de sömestir tatilinin son gününde doyasıya kayak keyfi yaptı. 

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Çok bulutlu, gece saatlerinden sonra hafif kar yağışlı 2

İstanbul: Çok bulutlu, karla karışık yağmurlu, yüksekleri başta olmak üzere yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinden sonra Kuzeybatısında yer yer kuvvetli olması bekleniyor 5

İzmir: Çok bulutlu ve sağanak yağışlı 6

Adana: Çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuvvetli sağanak, iç ve yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor 9

Antalya: Çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuvvetli sağanak, iç ve yüksek kesimlerinde yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor “”

 

 

 

www.dunyasondakika.com

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği