Telefon
WhatsApp
İYİ Partili Cihan Paçacı istifa etti

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti genel başkanları, 6'lı masanın 11'inci toplantısı için bir araya geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, saat 12.00'de İYİ Parti Genel Merkezi’nde bir araya geldi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, diğer genel başkanları kapıda karşıladı.

İYİ PARTİ'DE DİKKAT ÇEKEN İSTİFA

6'lı masa toplantısı sürerken dikkat çeken bir gelişme yaşandı. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

İYİ Parti'deki 6'lı masa toplantısı devam ederken genel merkezden ayrılan Paçacı, yazılı açıklama yaptı. Paçacı, "Ülkemizin ve milletimizin umudu olan 6'lı Masa'nın Cumhurbaşkanı adaylık sürecine dair, bir gazeteciye verdiğim demecin, maksadı aşan yorumlara neden olduğunu görüyorum. Demokrasimize nefes aldıracak bir süreçte büyük emek harcayan, Sayın Genel Başkanımızı ve partimizi, aynı zamanda, 6'lı Masa'yı oluşturan Sayın Genel Başkanların iradelerini koruyup kollamak amacıyla; İYİ Parti'deki Kurumsal İlişkiler Başkanlığı görevimden istifa ediyorum" dedi.

KILIÇDAROĞLU'NUN ADAYLIĞINA KARŞI ÇIKMIŞTI

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı bugün verdiği bir röportajda parti olarak Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı çıktıklarını açık bir şekilde ifade etmişti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı olduklarını ifade eden Paçacı, "Parti yetkili kurulları, şu anda Kemal Bey'i onaylayacak noktada değil" demişti.

İYİ PARTİ'NİN ELİNDEKİ KILIÇDAROĞLU ANKETİ

Öte yandan seçim tarihinin 14 Mayıs olarak işaret edilmesinin ardından gözler 6'lı Masa'nın cumhurbaşkanı adayına çevrilirken, İYİ Parti'nin elindeki son anket ortaya çıktı.

CHP ve İYİ Parti'de cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin kulislerde son konuşulanlar ne? CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin kulislerdeki son bilgileri aktardı.

Dicle Canova'nın açıklamaları şöyle:

İyi Parti Başkanlık Divanı'nda Meral Akşener adayın belirlenme yöntemlerine ilişkin kurmaylarının önerilerini dinledi. Bazıları ucu açık anket önerdi bazıları sadece altılı masada ki liderlerin isminin yer alacağı bir anket yapılmasını önerdi. Bazı kurmaylarda adı geçen tüm aday adaylarının isminin yer alacağı bir anket yapılmasını önerdi. Toplantıda net bir karar çıkmadığı öğrenildi. Meral Akşener'in not almakla yetindiği ifade ediliyor. Akşener bu önerileri liderlere de aktaracak.

ADAY İÇİN ÖZEL TOPLANTI

6'lı masa, rutin toplantıları dışında, 26 Ocak'taki toplantının ardından bir özel toplantı yapılabileceği konuşuluyor. Bu kez liderlerin sadece adayı konuşmak için bir araya gelebileceği belirtiliyor. Muhalefet cephesinde adayın 15 Şubat'tan önce açıklanması bekleniyor.

6'lı masa toplantısında İYİ Parti parlamenter sisteme geçişe dönük temel adımların yer alacağı sade, pratik, basit ve temel prensipleri hedef alan bir yol haritası olması gerektiğini vurgulayacak.

ÖZTRAK VE KESİCİ İDDİASI

Hem İYİ Parti hem de CHP'de Faik Öztrak ve İlhan Kesici isimleri adaylık için konuşulanlar arasında değil. CHP'nin herhangi bir toplantısında bu 2 isme dönük bir planlamanın gündeme gelmediği ifade ediliyor. Faik Öztrak ismi birçok açıdan geçti. Kılıçdaroğlu aday olursa CHP Genel Başkanı olabileceği konuşuldu. Bazı siyasetçiler şu aşamada özellikle isminin gündeme getirildiği, seçimden sonra başka bir kritik pozisyona ısıtılmak istendiği belirtildi. Gerek İYİ Parti gerek CHP kanadında bu 2 ismin sürpriz olarak gündeme gelebileceğine dair net bir yorum alamadım.

İYİ PARTİ'DE KILIÇDAROĞLU ANKETİ

Dün İYİ Parti'nin başkanlık divanı toplantısında bir isim konuşulmasa da adaylık için değerlendirmeler yapıldığını söyleyebilirim. Bazı parti kurmaylarının Kılıçdaroğlu'nun sağ seçmen nezdinde etkisi olmadığı yönünde yorumlar yaptığı aktartılıyor. İYİ Parti'nin elinde parti seçmeninin üçte birinin Kılıçdaroğlu ismine sıcak bakmadığı yönünde bir araştırma olduğu belirtiliyor. Bazı parti kurmayları ise Kılıçdaroğlu'nun geri adım atmaması halinde ne yapılacağının değerlendirilmesi gerektiği yönünde mesajlar verdiği ve B planının olması gerektiğini söylediği ifade ediliyor.

İYİ PARTİ FARKLI BİR MODEL ÖNERECEK

6 başkan yardımcısı gibi bir modelin hem hukuken hem de pratikte genel işleyişi zorlayabileceği, dolayısıyla güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecine destek verecek bir metodun uygulanması gerektiğini masaya getirecek. Yani ilk aşamada fiili bir parlamenter sistem modeli uygulayalım önerisinde bulunacak. Bu ne demek; parlamenter sistemde yasama Meclis’te. O yüzden Meclis’in ağırlığının artırılacağı etkili bir Meclis oluşturulması önerisi var. Parlamenter sistemde yürütmenin başında bir cumhurbaşkanı bir başbakan var.

AYRI MEKANİZMA

İYİ Parti de bir Cumhurbaşkanı ile bir Başbakan yetkisinde güçlü Başbakan Yardımcılığı olabilir demeye hazırlanıyor. Bunun yanında 6 liderin deneyimlerinden yararlanacak ayrı bir mekanizma da kurulabilir görüşü var.(Milliyet)

ADAY 15 ŞUBAT'TAN ÖNCE AÇIKLANABİLİR

Şubat ayı başında Kılıçdaroğlu Almanya’ya gidecek. Almanya’dan döndükten sonra aday gündemli bir özel toplantıda yapılabilir ama her koşulda 15 Şubat’a kadar adayın açıklanması yönündeki beklenti çok yüksek.

 

www.dunyasondakika.com

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!