Telefon
WhatsApp
Japon Araştırmaları: Evlilik Yasası değiştirilmezse 2531'de tüm Japonlar Sato soyadını taşıyacak
Japonya, dünyada çiftlerin aynı soyadına sahip olmasını şart koşan tek ülke.Tohoku Üniversitesi Yaşlanma Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi'nden profesör Hiroshi Yoshida, Japonya'nın ilgili düzenlemeleri sürdürmesi halinde tüm Japonların aynı soyadına sahip olacağını hesapladı. 2531'e kadar "Sato" soyadı.
 
Şu anda Japonya'da en yaygın soyadı "Sato" olup toplamın %1,5'ini oluşturmaktadır. Kamuya açık verilere ve diğer bilgilere dayanarak ve evlilik, doğum, ölüm ve diğer faktörler nedeniyle Sato soyadını taşıyan kişilerin sayısında meydana gelen değişiklikleri gözlemleyen Yoshida, Japonya'da Sato soyadını taşıyan kişilerin oranının 2015'ten bu yana %0,83 arttığını öğrendi. Çiftlerin aynı soyadına sahip olması kuralı devam ederse, 2446 yılına kadar Japon halkının yarısı Sato adını alacak ve Sato oranı 2531 yılına kadar %100'e çıkacak.
 
İsim araştırmacısı Yukio Takanobu, Japonya'da Meiji döneminden bu yana yaklaşık 130.000 soyadının bulunduğunu, bunların 50.000'inin "yok olma krizine" düştüğünü söyledi. Soyadını kim devralacak... Artık doğum oranlarındaki düşüşle birlikte durum kötüleştikçe soyadınızı korumak giderek zorlaşıyor.

 

 

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!