Telefon
WhatsApp
Jerome Powell Fed'in Faiz Artışlarını Hızlandırmaya Hazır Olduğunu Söyledi

Federal Rezerv başkanı Jerome H. Powell,

Merkez bankasının son ekonomik güç işaretlerine faiz oranlarını önceden beklenenden daha yükseğe çıkararak tepki vermeye hazır olduğunu ve gelen veriler sıcak kalırsa potansiyel olarak daha hızlı bir tempoya dönebileceğini açıkça belirtti. oranı artar. Bay Powell, Senato Bankacılık Komitesi huzurunda yaptığı konuşmada, Fed'in enflasyonla mücadelesinin işgücü piyasasına bir miktar maliyetinin "büyük olasılıkla" geldiğini de kaydetti. Onun yorumları, enflasyonun inatçı olduğunu ve iş piyasasının dirençli olduğunu gösteren son raporların Amerika merkez bankası için politika gidişatını muhtemelen sarsacağının şimdiye kadarki en net kabulü.

Fed geçen yıl faiz oranlarını 1980'lerden bu yana en hızlı şekilde yükseltti ve borçlanma maliyetlerini sıfıra yakın bir seviyeden yüzde 4,5'in üzerine çıkardı. Bu, başlangıçta tüketici ve iş talebini yavaşlatıyor ve enflasyonun ılımlı hale gelmesine yardımcı oluyor gibi görünüyordu. Ancak yakın tarihli bir dizi ekonomik rapor, enflasyonun geçen yıl beklendiği kadar zayıflamadığını ve Ocak ayında beklenenden daha hızlı kaldığını öne sürerken, diğer veriler işe alımların güçlü kaldığını ve yılın başında tüketici harcamalarının arttığını gösterdi. Bu ivmenin bir kısmı, alışveriş gezileri ve inşaat için izin verilen koşullar olan Ocak ayındaki ılıman havadan kaynaklanabilirken, Bay Powell, beklenmedik gücün muhtemelen Fed'den daha güçlü bir politika tepkisi gerektireceğini söyledi.

Powell konuşmasında, "Enflasyonu yüzde 2'ye indirme sürecinin daha çok yolu var ve inişli çıkışlı olması muhtemel" dedi. "Son ekonomik veriler beklenenden daha güçlü geldi, bu da faiz oranlarının nihai seviyesinin önceden tahmin edilenden daha yüksek olabileceğini gösteriyor."

Cuma günkü istihdam raporu ve gelecek hafta açıklanacak yeni enflasyon raporu da dahil olmak üzere gelen veriler sıcak kalırsa, daha hızlı bir oran artışına kapı bile açtı. Fed, 2022'de art arda oranları dörtte üç oranında artırdı, ancak Aralık'ta yarım puana ve Şubat başında çeyrek puana yavaşladı. Powell, "Verilerin tamamı, daha hızlı sıkılaştırmanın gerekli olduğunu gösteriyorsa, faiz artırımlarının hızını artırmaya hazır oluruz" dedi.

Kaynak:The New York Time

 

 

 

 

 

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği