Telefon
WhatsApp
Kabine bugün toplanacak: Mevcut bakanlar son kez toplantıya katılacak

TBMM İçtüzüğü’ne göre milletvekili seçimi kesin sonuçlarının ilanını takip eden üçüncü gün olan 2 Haziran Cuma günü, TBMM Genel Kurulu toplanacak.

En yaşlı üye sıfatıyla MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Geçici Başkan olarak yöneteceği toplantıda içtüzük uyarınca önce milletvekili yeminleri gerçekleştirilecek.

İlk toplantıda bulunmayan vekillerin yemin töreni ise katıldıkları ilk birleşimin başında gerçekleştirilecek.

Milliyet'in haberine göre; milletvekillerinin yeminin ardından ise 3 Haziran Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Genel Kurul’da yemin etmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aynı gün akşam saatlerinde yeni kabineyi açıklaması; pazar günü de vekil seçilen eski bakanlar ile yeni atanan bakanların Genel Kurul’da ant içmesi planlanıyor.

Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk resmi ziyaretlerini KKTC ve Azerbaycan’a yapacağı ifade ediliyor.

 

Son Tolantı Bugün

Öte yandan mevcut Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün son kez toplanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığı’ndaki toplantı Külliye’de saat 15.30’da başlayacak.

Yeni kabine öncesi mevcut bakanlar son kez toplantıya katılacak. Toplantının, kabine üyelerine teşekkür ve veda niteliğinde gerçekleştirileceği öğrenildi.

Ak Parti'Den Kabine Açıklaması

AK Parti MYK seçim sonrası ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası konuşan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik 'Yeni Kabine ne zaman açıklanacak' sorusuna da açıklık getirdi.

'Sayın Cumhurbaşkanı tarafından yeni kabinenin ne zaman açıklanacağı merak ediliyor; zira cuma günü bunun olabileceği söyleniyor. Net olarak belli oldu mu?' sorusuna, Çelik, "YSK, milletvekilliği seçimi kesin sonuçlarını açıkladı. O sebeple 3 gün içerisinde yemin olacak. Fakat cumhurbaşkanlığı seçimi kesin sonuçlarını açıklamadı. YSK'nın o açıklamasını beklememiz gerekiyor. YSK o açıklamayı yaptıktan sonra yemin töreni ve kabine takdimi başlayacak. Yemin törenin yapıldığı akşam hem kabine açıklanmış olacak hem de tören yapılacak. Pek çok devlet başkanı gelmek istiyor. Ama şimdi daha net bir listede yok. Süreçte devam ediyor. Ama geniş bir katılımla da o törenin gerçekleşeceğini değerlendiriyoruz" diye cevap verdi.

Mehmet Bey Çok Değerli Bir Arkadaşımız

Çelik, 'Mehmet Şimşek'in ismi kulislerde cumhurbaşkanı yardımcısı olarak geçiyor; bu iddia doğru olabilir mi?' sorusuna şu değerlendirmede bulundu:

"Mehmet Bey dediğim gibi yakın bir arkadaşımız, görüştüğümüz bir arkadaşımız. Çok da değerli bir arkadaşımız. Kabine konusu tamamen Cumhurbaşkanımızın taktirindedir. O konuyla ilgili bir şey söylememiz doğru olmaz. Arkadaşlarımız Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşürken bütün bu süreçlere katkı verme, siyasi süreçler, ekonomi süreçlerine katkı vermek için görüşüyorlar."(Posta)

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!