Telefon
WhatsApp
Kadir Gecesi ne zaman

Kadir gecesinin, Kur'an-ı Kerim'de bin aydan (83 yıl 4 ay) daha hayırlı olduğu bildirilmektedir. Hz. Muhammed'e göre bu gece, Ramazan ayının son on gününün yani 21'inci, 23'üncü, 25'inci, 27'nci veya 29'uncu günlerinin tek gecelerinden biridir.

Bu gecede göklerin kapıları açılır ve melekler ve Ruh yeryüzüne iner. Kur'an-ı Kerim kadir gecesinde yeryüzüne inmiştir, yine bu gecede Allah'ın dilemesi doğrultusunda içinde bulunulan yılın kaderi yazılmaktadır.

"Kadir gecesini ibâdet edip, iman ve ihlasla ibadet eden kimsenin Allah, geçmiş günahlarını bağışlar." Hz. Muhammed'in Kadir Gecesi'nde müminlere söylemesini tavsiye ettiği dualar arasında: "Allahou inaka afouwoun touhibou al afwa, faâfou anna". (Allahım sen affedicisin, affetmeyi seversin, bana merhamet et).

Kur'an-ı Kerim'de bir surenin tamamı "Kadir Gecesi"ne [Kadir Gecesi'ne] (97) ithaf edilmiştir ve şöyle der:

"Biz onu Kadir Gecesinde indirdik.
Peki sana Kadir Gecesinin ne olduğunu öğreten nedir?
Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır.
Melekler ve Ruh, onların izniyle bu gecede indirilir. Rabbim herkesle
sabaha kadar selametin emridir ."

"İndirilen", Hz. Muhammed'in (s.a.v.) kalbine giren ve daha sonra yavaş yavaş onun mübarek diline ulaşan Kur'an-ı Kerim'in tamamı olarak kabul edilir. Bu gece, her Müslüman için büyük önem taşır , çünkü bu gecede dualar özel olarak yerine getirilir ve kişi , Yaratıcısına (çalık) özel bir yakınlık hissedebilir . Çünkü ideal olarak dua eden kişinin miraca "yükseldiği" namazın aksine , kader gecesinde melekler ve ruh [ruh] Allah'ın emriyle inerler ve bu da kişiye özel bir yakınlık sağlar. henüz yeterince arınmamış olan.

5 ayetten oluşan Kur'an-ı Kerim'de 97. surenin sonunun , okunuş şekli veya kelimelerin vurgusu ve bağlantısı açısından başka bir özelliği daha vardır. Çünkü bir yandan son ayet şu anlama geliyor: “Selam sabaha kadardır”. Öte yandan bir önceki ayetle olan bağlantı da şu manaya yol açmaktadır: "Her emir barıştır." Her iki anlam da bir arada, kader gecesinin özel mahiyetini vurgulamaktadır.

Son pasaj olan "Melekler ve ruh, her emriyle Rabbinin izniyle ona indirilir", aynı zamanda, insanlar arasında ruhu [ruh] yeniden canlandırabilecek bir saf [masum] olması gerektiğini de belirtir. tüm siparişleri almak. Şii alimler [fakih] asıl muhatabın İmam Mehdi (a.s) olduğunu anlıyorlar.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Kadir Gecesi'nin tarihini sadece yaklaşık olarak açıklamıştır . Ramazan ayının son beş tek gecesinde meydana gelir ve bunların ilk üçü Şiiler tarafından en olası geceler olarak kabul edilir . Bunlar ayın 18'inden 19'una, 20/21'e kadar olan gecelerdir. ve 22/23. Ramazan ayında. Şeyh Saduk yaptığı araştırmaya göre en büyük ihtimalin 22/23 gecesi olduğu sonucuna varıyor. Ramazan ayı . Şii toplumlarda bu üç gece özel törenlerle doludur. Ancak Sünni ülkelerde Ramazan ayının 27. gecesi genellikle tek tarih olarak belirlenir. 18/19 gecesi. aynı zamanda birçok kişi için Ramazan ayının son aşamasını müjdeliyor ; burada inziva için camiye çekiliyorlar.

Tarihsel olarak geceler de çok kaderlidir, çünkü o gecelerin ilkinde İmam Ali (a.s) secde ederken ağır yaralanmış , ikincisinde ise şehit olmuştur.

Bu gecenin özelliklerine göre pek çok isim verilmiştir:

  • Kur'an- ı Kerim'in Vahiy Gecesi
  • İşlerin belirleneceği gece
  • Günahların bağışlandığı gece
  • Meleklerin ve Ruh'un indiği gecedir. Allah'ın Ruhu'nun [ruhullah] ancak saf olana [masum] ulaşması, halk arasında her zaman temiz olanın [masum] bulunduğunun , yani şu anda İmam Mehdi (a.s)'nin olduğunun delili olarak gösterilmektedir.
  • Unvanı Fatıma (a.)
  • Peygamber Efendimiz (s.a.v.)' in Kalbi : Oniki İmam'ın (a.s) bazı rivayetlerine göre , aynı zamanda Hz. Muhammed'in (s.a.s.) kalbinin adıdır. Bu durumda Kur'an-ı Kerim'deki 97. surenin ilk ayetinin tercümesi şöyle olacaktır: "Biz onu Kadir Gecesi'ne indirdik.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!