Telefon
WhatsApp
Kanser nasıl oluşur ve kendinizi ondan nasıl koruyabilirsiniz?

Kanserle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Kanserde vücut hücreleri kötü huylu bir şekilde değişir ; dejenere olurlar. Bunun nedeni DNA'daki hatalar ve hasarlardır .

  • Kanser hücreleri hızlı ve kontrolsüz bir şekilde büyür. Sürekli büyüyen bir tümör gelişir: Kötü huylu bir tümör . Çevredeki dokuya agresif bir şekilde büyür ve onu yok eder. 

  • Bireysel kanser hücreleri ayrıca kan veya lenf yoluyla vücudun diğer bölgelerine de göç eder . Orada yerleşirler ve yeni tümörler haline gelirler; yavru tümörlere metastaz da denir . 

  • Kan kanseri (lösemi) ve lenf bezi kanserinde katı tümör yoktur . Burada kanser hücreleri kanda ve/veya lenfatik sistemde bulunur. Kan oluşturan kemik iliğinden gelirler.

  • En önemli kanser tedavileri tümörün cerrahi olarak çıkarılması, radyasyon ve kemoterapidir . Çoğu zaman birleştirilirler. Aşağıda tam olarak ne olduğunu açıklıyoruz. Bugün hastaların yaklaşık  yarısı tedavi edilebiliyor.

 

Kanserin tespiti: X ışınları, ultrason taramaları ve kan testleri

Gerçek şu ki, kanser ne kadar erken keşfedilirse o kadar iyi tedavi edilebilir . Daha sonra tümör daha küçüktür ve çıkarılması daha kolaydır. Aynı zamanda kanser hücrelerinin yayılma ve metastaz yapma olasılığı da daha düşüktür.

En yaygın tanı yöntemleri arasında röntgen ve ultrason muayeneleri bulunur . Tümör hücrelerini doğrudan hastaların kanında tespit etmek uzun zamandır araştırmanın hedefi olmuştur. Şimdiye kadar bu alandaki teşhisler çok karmaşık değildi ve kanser hastalıkları çoğu zaman zaten ilerlemiş durumdaydı.

 

Kanser teşhisi: Galleri testi nedir?

Galleri testi,  tek bir kan örneğiyle 50'den fazla farklı kanser türünü  tespit etmeyi ve aynı zamanda vücuttaki kökenini bulmayı amaçlayan  bir kan testidir.

Bilim adamları bunun , pankreas kanseri gibi normalde tespit edilmesi zor olan tümörleri tespit etmelerine yardımcı olacağını umuyorlar . Araştırma ekibinden Profesör Deborah Schrag , "Bu çalışma , şu anda tespit edilemeyen kanserlerin tespit edilmesi için umut olduğunu gösteriyor " dedi.

Kanserden korunma: Düzenli muayene hayat kurtarır

Bazı kanser türleri , örneğin ultrason veya smear yoluyla önleyici muayeneler sırasında erken aşamada kolayca tespit edilebilir.

Bu yüzden lütfen mutlaka erken teşhis muayenelerine gidiniz . Bunlar şunlar için mevcuttur: meme kanseri, prostat kanseri, kolon kanseri, cilt kanseri ve rahim ağzı kanseri.

 

Kanıtlanmış kanser nedenleri ve kendinizi bundan nasıl koruyabilirsiniz

Alkol sadece karaciğere zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda kanser riskini de artırır.  İşte bunu nasıl önleyebilirsiniz : Alkolden kaçının veya en azından tüketimi ciddi şekilde sınırlayın.

Fazla kilolu olmak en az 13 kanser türüne yakalanma riskini artırıyor.  İşte bunu nasıl önleyebilirsiniz : Sağlıklı beslenin ve egzersiz yapın.

 Egzersiz eksikliği aynı zamanda kanser gelişimini de teşvik eder. Uzmanlar 2018'de 35 ila 84 yaş arasındaki Almanlar arasındaki 100 yeni kanser vakasından altısını buna bağladı. » Bunu şu şekilde önleyebilirsiniz : Günde en az 30 dakika hareket edin, düzenli egzersiz yapın, yürüyüşe çıkın .

 Belirli kombinasyonlarda ve tedavi şekillerinde östrojenler ve progestojenler, hap (östrojen-progestin kombinasyonu) dahil olmak üzere bazı kanser türlerini teşvik edebilir (ancak diğerlerini önleyebilir). Şu şekilde önleyebilirsiniz: Hormon replasman tedavisinin yararlarını ve risklerini dikkatlice tartın .

Sigara içmek (pasif içicilik dahil) oldukça kanserojendir. İşte bunu nasıl önleyebilirsiniz : Sigarayı bırakın veya hiç başlamayın.

UV ışığı kansere neden olabilir - güneş yanığından önce bile. Şu şekilde önleyebilirsiniz : Güneş koruma faktörü yüksek (30 veya 50) güneş koruyucu kullanın. Solaryuma gitmeyin.

-ışınları kanser riskini artırır. Bunu şu şekilde önleyebilirsiniz : Doktorlar röntgen veya bilgisayarlı tomografi öneriyorsa, ultrason gibi alternatifleri sorun. Bununla birlikte, ciddi hastalıkları dışlamak için bir röntgen veya CT taraması genellikle faydalıdır. Her durumda ne yapabilirsiniz: Yakın zamanda röntgen çektirdiyseniz doktorunuza söyleyin. Belki yeni bir tane gereksizdir.

 Radyoaktif radyasyon , bazı kimyasallar ve yapı malzemeleri (asbest gibi) kanserojendir.  Şu şekilde önleyebilirsiniz : Tehlikeli kimyasallarla çalışırken daima koruyucu ekipman kullanın. Evinizde zehirli maddelerin bulunduğundan endişeleniyorsanız bunu uzmanlara kontrol ettirin.

?Egzoz dumanı ve partikül madde akciğer kanseri ve diğer kanser türlerinin riskini artırır.  Bunu şu şekilde önleyebilirsiniz : Büyük şehrin işlek caddelerine geçmeyin ve dumanlı bölgelerden kaçının.

 

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!