Telefon
WhatsApp
Kişisel veri ihlaline yönelik idari para cezası

Kişisel bilgilerin gizliliğini ihlal edenlere yönelik idari para cezalarında güncellemeye gidildi. Bu yıl için ilan edilen yeniden değerleme oranı yükseltildi ve ceza için rekor bir fiyata ulaşıldı.

APPLE'A 5 MİLYON DOLARLIK DAVA

Teknoloji devleri sık sık kişisel verilerin ihlali nedeniyle çeşitli cezalar alıyor. Bu duruma son olarak maruz kalan firmalardan biri Apple oldu.

Apple'a açılan son davanın tutarı 5 milyon dolar değerinde. Firmanın iPhone’larında veri toplama nedeniyle dava açılmış durumda. Şirketin, kendi gizlilik ayarlarına rağmen, kullanıcıların telefonlarını nasıl kullandıklarına ilişkin analiz verileri topluyor ve potansiyel olarak cinsel yönelim ve dini inançlar gibi hassas bilgileri açığa çıkardığı iddia ediliyor.

Dava, bu veri toplamanın kullanıcıların gizlilik haklarını ihlal ettiğini ve firmanın kullanıcıların kişisel verilerini kontrol etme becerilerine saygı duymaya ilişkin kendi beyan ettiği politikasına aykırı olduğunu iddia ediyor.

Kullanıcıların App Store, AppleMusic, AppleTV ve Stocks gibi belirli uygulamalarda yaptığı her şey hakkında ayrıntılı gerçek zamanlı bilgiler içeren bu veri toplama, ciddi gizlilik ihlaline yol açıyor.

Örneğin, App Store’daki belirli uygulamaların aranması ve indirilmesi, bir kullanıcının cinsel yönelimi, dini ve hatta hassas sağlık sorunları hakkındaki bilgileri ortaya çıkarabiliyor bunun ile beraber Veriler, bir iCloud hesabına bağlı kalıcı bir kimlik numarası aracılığıyla aktarılıyor ve verileri kullanıcının adı, e-posta adresi ve telefon numarasını ortaya koymuş oluyor.

Apple, uyarılar rağmen Gizmodo’nun Kasım ayında ilk kez bildirmesinden bu yana konuyla ilgili bir açıklama yapmış değil. Şirketin gizlilik politikası, kullanıcıların kişisel verilerini bilme, erişme, düzeltme, iletme, sınırlama, işleme ve silme yeteneklerine saygı duyduklarını belirtir, ancak iPhone’da veri işlemeyi kısıtlama söz konusu olduğunda durum böyle görünmüyor.

YÜZDE 122 ZAMLA BİRLİKTE REKOR CEZALAR

Aydınlatma yükümlülüğünü yerine getirmeme cezası bu yıl için yüzde 122 arttı, 13 bin 391 liradan 29 bin 852 liraya çıkarıldı.

Veri güvenliği sorumluluğunun ihlali halindeyse ceza tutarı 89 bin 571 lira olarak güncellendi. Bu fiyatlar ise rekor seviyeyi temsil ediyor.

VERBİS'E KAYITSIZLARA ÜST CEZA 6 MİLYON LİRA

Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi'ne kayıt ve bildirim yükümlülüğüne uyulmaması da güncelleme kapsamında. Buna göre söz konusu cezanın alt sınırı 119 bin 428 lira, üst sınırı da 5 milyon 971 bin 989 lira olarak belirlendi.

Uzmanlar, mahremiyet sorunlarının dijitalleşmeyle birlikte artacağını belirtiyor. Gelişen teknoloji ile bilginin çok hızlı şekilde toplanması ve aktarılması nedeniyle dikkatli olunması gerektiği vurgulanıyor.

KVKK NEDİR?

2016 yılının Nisan ayında yürürlüğe girmiş olan Kişisel Verileri Koruma Kanunu; özel hayatın gizliliğini, kişilerin temel hak ve özgürlüklerini koruma altına alarak kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ve onların uyacakları kuralları düzenleme amacı taşır. Belirtilen istisnalar dışında kişisel veriler kişilerin açık rızası olmadan işlenemez ve üçüncü bir kişiye aktarılamaz.(Posta)

Kanunda belirtilen maddeleri ihlal eden kurumlar ise idari para cezasına çarptırılabilirler. İdari para cezaları maddelere göre değişmekle birlikte, kişisel verileri ihlal eden kişilere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilebilir.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği