Telefon
WhatsApp
Kronik Migren Nasıl Tedavi Edilir?

MİGREN

Kronik migren, beyindeki kimyasal değişikliklerden, tek taraflı, değişen yoğunlukta zonklayan ağrıdan kaynaklanır. 

Kronik migren, en az 3 ay boyunca ayda 15 gün veya daha fazla meydana gelen baş ağrısı atakları ile karakterize edilir ve bu atakların en az 8 günü tipik migren semptomlarını karşılar.

Dünya nüfusunun yaklaşık %14'sini etkilemektedir .

Yaşam kalitesini bozan, kişisel ve iş rutinini bozan, sosyal ve aile yaşamına zarar veren, depresyon, anksiyete gibi duygudurum bozukluklarının yanı sıra uykusuzluk ve hafıza değişikliklerinin ortaya çıkmasını kolaylaştıran, oldukça sakatlayıcı bir hastalıktır.

Ne tür migren vardır ve belirtileri nelerdir?

Migren, tanımlanmış 100'den fazla türüyle farklı şekillerde kendini gösterebilir. En yaygın olanları aşağıda listeliyoruz:

Auralı migren

Auralı migren, bir dizi duyusal ve algısal değişiklikle karakterize edilir. En yaygın belirtiler arasında görüşte siyah veya parlak noktalar, karıncalanma hissi veya net konuşamama yer alır. Bu belirtiler geçicidir, yani tamamen geri dönüşümlüdür ve kural olarak ağrıdan önce gelir.

Baş ağrısı olmadan migren

Migren ağrısız da var olabilir; bu varyant yalnızca görme bozuklukları veya mide bulantısı gibi belirtilerle kendini gösterir.

Hemiplejik migren

Hemiplejik migrende hasta, hassasiyet kaybı ve vücudunda iğne batması hissi yaşar. Ağrı oluşmayabilir.

Oküler migren

Bu migren çeşidi, doğurganlık döneminde kadınlarda daha sık görülen bir gözde geçici görme kaybına neden olur. Bu durumda, daha ciddi komplikasyonlara yol açabileceğinden derhal tıbbi yardım almalısınız.

Vestibüler migren

Vestibüler migreni olan hastalar, vertigoyla ilişkili semptomlar, yani kendilerinde veya çevrelerinde yanlış bir hareket izlenimi gösterirler. Ayrıca baş dönmesi hissi de olabilir.

Kronik migren

Hastalar ayda en az 15 gün bu nörolojik hastalıktan muzdarip olduğunda ve yüksek düzeyde sakatlığa ulaştığında migren kronik olarak kabul edilir.


Migren ne kadar sürer?

Migren atakları saatler veya günler sürebilir ve ilk birkaç saatte belirtiler kötüleşir. Genel olarak migrenin başlangıcı aşağıdaki aşamaları takip eder:

Prodrom
Bu aşamada bir krizin başlamak üzere olduğuna dair uyarı veren duyumlar vardır. Öncü belirtiler arasında yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, iştah ve/veya ruh halindeki değişiklikler, sinirlilik veya huzursuzluk sayılabilir.

Aura
Bu aşamada belirtiler daha şiddetlidir ve bir dizi görsel ve algısal değişiklik içerebilir. Bu değişiklikler migrenin normal bir belirtisidir ve nörolojik veya görsel bir hasara işaret etmez. Tüm hastalar bu aşamayı göstermez.

Baş Ağrısı
Bu aşamada ağrı yoğundur ve hareketle kötüleşir. Tipik olarak migren uyku sırasında azalır. Bulantı, kusma ve ışığa ve/veya sese karşı aşırı hassasiyet de ortaya çıkabilir. Ciddi krizler aile ve iş hayatını sekteye uğratabilir.

Postdrom
Bu, semptomların giderek azalmasıyla karakterize edilen son aşamadır. Bazı durumlarda kriz birdenbire ortadan kaybolabilir. Birçok hasta, saldırıdan sonra "akşamdan kalma" hissettiğini bildiriyor.


Migrenin nedenleri

Migren, serebral kan damarlarının genişlemesinden kaynaklanır ve bunun hala az bilinen çeşitli nedenleri olabilir. Ancak migrenin nedeni olmasa da atakları tetikleyebilen veya kötüleştirebilen bazı faktörler tespit edilmiştir. Bu faktörler herkes için aynı değildir ancak en yaygın olanları şunlar olabilir:

 • Uykusuzluk hastalığı;
 • İklim değişiklikleri;
 • Uzun süreli oruç;
 • Duyuların aşırı uyarılması;
 • Stres;
 • Artan östrojen seviyeleri.

Migrenin tedavisi nedir?

Migrenin tedavisi yoktur ancak kontrol altına alınabilir. Doktor, her özel durum için en iyi tedaviyi önerecektir. Uzman sıklıkla hastaların atakların sayısını ve dağılımını ve olası tetikleyici faktörleri yazdığı bir migren günlüğü ister. Bu sayede doktor en uygun ve etkili tedaviyi reçete etmek için gerekli bilgiye sahip olacaktır.

Ancak en yaygın tıbbi tavsiyeler şunları içerebilir:

 • Semptomları hafifletmeye yönelik ilaç tedavisi (analjezikler, antiinflamatuarlar, antiemetikler veya triptanlar gibi);

 • Sessiz ve karanlık bir yerde dinlenin;

 • Ağrı bölgesine baskı veya soğuk uygulamak;

 • Özellikle stres tetikleyici olduğunda gevşeme tekniklerini uygulayın;

 • Uykuyu düzenlemek, fiziksel aktivite yapmak, sigarayı bırakmak, beslenmenize dikkat etmek veya stresten kaçınmak gibi yaşam tarzı değişikliği;

 • Akupunktur;

 • Homeopati.

En uygun müdahalenin her özel duruma bağlı olması nedeniyle herhangi bir tedavinin daima doktor tarafından belirlenmesi gerektiğini unutmamak önemlidir.

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!