Telefon
WhatsApp
Kur Korumalı Mevduat faizi %50 yolunda

Dövizde Kur Korumalı Mevduat için vade sonuyla birlikte piyasada dolar ihtiyacı artarken, dövize olan talebi azaltmak için hamleler peş peşe geliyor. Seçim öncesi kurumsal döviz satışı kısıtlanırken, 28 Mayıs’ta gerçekeştirilecek ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yeni kararlar peş peşe açıklandı.

Bloomberg haber ajansının bankacılık kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) interbank işlemlerde bankaların günlük döviz alım limitini düşürdüğü iddia edilmiş, bankalararası piyasada alınabilecek döviz tutarı limitlerinin yüzde 25 oranında aşağı çekildiği bilgisi paylaşılmıştı. 14 Mayıs’taki seçimlerin hemen ardından ise döviz ve altın talebini geriletmek kur korumalı mevduata ilgiyi artırmak için yeni kararlar peş peşe duyuruldu. Seçim sonrası ilk iş gününde kredi kartından nakit çekim ile kredi kartıyla kuyum ve döviz alımlarının önünü kesmeyi hedefleyen Merkez Bankası, bankalara dövizden TL’ye dönüşümde gerçek kişiler için ek dönüşüm hedefi getirdi.

“İstediğiniz Kadar Faiz Verin”

Ekonomi Gazetesi’nin haberine göre, bankacılık sektörü kaynakları Merkez Bankası’nın bu adımla vatandaşı döviz ve altın alımından KKM’ye kaydırmayı hedeflediğini dile getirerek, TL mevduat faizlerinin yüzde 40’a geldiği ortamda dövizden dönüşlü KKM faizlerinin de yüzde 50’ye çıkabileceğine dikkat çekti. Bir bankacılık sektörü kaynağına göre Merkez Bankası’nın bankalara ‘İstediğiniz kadar yüksek faiz vermekten çekinmeyin’ mesajı verdiği ifade edildi.

Kur Korumalı Mevduatta Büyüklük 2.2 Trilyon Lira

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre KKM hacmi 2.2 trilyon liranın yani 113.15 milyar doların üzerinde bulunuyor. Bugün BDDK 14 Mayıs seçimleri öncesi KKM hacmini açıklayacak. Öte yandan döviz mevduatlarında da 5 Mayıs haftasında küçük düşüş yaşanmıştı. Geçen hafta ise kurlardaki sert hareketler ve döviz talebi nedeniyle mevduat artışı görülebileceğini söyleyen kaynaklar Merkez Bankası’nın bugün verileri açıklayacağını da hatırlattı.

Seçim Sonrası Kkm Senaryoları

Bankacılık sektörü kaynakları her ne kadar 28 Mayıs'ta yeni bir seçim yapılacak olsa da görünenin yerel seçimlere kadar ekonomi politikalarında bir değişiklik olmayacağı görüşünde. Bunun da KKM'nin artarak devamı ve yerel seçimlere kadar baskılanan döviz kurları sonucunu yaratacağına işaret eden kaynaklar, daha sonrasında bambaşka hikayeler yaşanabileceğini dile getirdi. KKM'den çıkışın nasıl olacağını kimsenin bilemediğine vurgu yaptı.(Mynet)

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği