Telefon
WhatsApp
 Maaşı geciken EYT'liler için avans müjdesi

SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, emekli aylığı 90 gün içinde bağlanamayanlar için avans düzenlemesi olduğunu duyurdu. Kurumun resmi internet sitesinde yer alan 2018/38 Sayılı SGK Genelgesi'nde, emeklilik müracaatını yapmasına rağmen 90 gün içerisinde maaşı bağlanmayan emekli adayları için avans düzenlemesini kapsıyor.

Düzenlemeye göre EYT'liler SGK'dan avans talebinde bulunabilir. EYT'nin resmen hayata geçirildiği 3 Mart 2023 günü emeklilik müracaatında bulunmasına rağmen maaşı halen bağlanamayan emekli adayları 2 Haziran'dan sonra kurumdan avans talebinde bulunabilecek. Ödenen avanslar, bağlanan emekli aylığından mahsup edilecek. Yönetmeliğe göre, emekli aylığının 90 gün içinde ödenememesi durumunda SGK tarafından aylık bağlamaya hak kazandığı tespit edilen kişilere, yazılı talepte bulunmaları halinde ilerideki emekli aylığı alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödenebiliyor.

Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 2018/38 sayılı genelgesinin ilgili bölümünde şu ifadelere yer veriliyor: "Kuruma tahsis talebinde bulunan sigortalı ve hak sahiplerine 90 gün içinde gelir ve aylık bağlanamaması durumunda, Kurumca gelir ve aylık bağlanmasına hak kazandığı anlaşılan sigortalı ve hak sahiplerine yazılı talepte bulunmaları halinde, ilerideki alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödenebilecektir. Avans miktarı her üç ay için, bağlanacak aylıklarda net asgari ücretin üç katını, gelirlerde ise net asgari ücretin iki katını geçmemek üzere Kurumca belirlenecektir. Avansın bağlanacak gelir ve aylık birikmiş tutarından fazla olan bölümü, müteakip gelir ve aylıklarından 1/4 oranında kesilerek mahsup edilecektir."

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı:

 “Geçtiğimiz günlerde eğer emekli aylığı 90 gün içerisinde bağlanmazsa avans düzenlemesi olduğuna ilişkin haberler yer aldı.

SGK mevzuatında 2018’e 38 genelgesi olmasına rağmen sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bir sonraki ayın 15’ine kadar maaş bağlanabileceğini duyurdu.

Ben de bu ay sonuna kadar maaşların bağlanabileceğini düşünüyorum. Zaten EYT’li vatandaşlarımıza bu maaşlar geç yatsa dahi geçmişe dönük toplu bir şekilde maaşlarını alabilecekler.

90 gün içerisinde maaş bağlanmasa dahi bu süreç Haziran sonu itibarıyla 90 güne tekabül ediyor. SGK’ya dilekçe ile başvurmaları yeterli, kanunda yer alan tutar kadar avans bağlanabilir.

Avans ödemeleri SGK’nın belirleyeceği bir oran olur en kötü ihtimal tek bir maaş şeklinde olabilir. Burada bir maaş almak suretiyle avans alma durumu olabilir.

Avans tutarı geçmiş dönem alacaklarından mahsup edilir. Kişinin aylık maaşı 10 bin TL ise 3 aylık 30 bin TL bağlanacaksa 10 bin TL avans ödemesi olur. Toplam 30 binlik tutardan bu tutar kesilerek kendilerine yatırılır, 20 bin TL EYT’lilere avans ödemesi sonrası kalan tutar yatırılır.

Avans almayan EYT’liler toplamda 1 maaş alır buna ilişkin bir gecikme zammı ve faiz ödemesi söz konusu değil. Toplamda ne kadar almaları gerekiyorsa Ramazan Bayramı ikramiyesi dahil maaşlarla birlikte kendilerine bu para bağlanır. Kendileri zaten banka promosyonu, kıdem tazminatı, bayram ikramiyesi ve kendi maaşlarını almak suretiyle 4 farklı kazanca sahip olmuş olacaklar.(Milliyet.com.tr)

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği