Telefon
WhatsApp
Marburg virüsünde ilk ölüm!

Ekvator Ginesi'nde ebola ile yakın akraba olan Marburg virüsünün görüldüğü kayıtlara geçirildi. Konuyla alakalı Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) jet hızında açıklama geldi. Söz konusu açıklamada ülkenin batısındaki Kie-Ntem eyaletinde 9 kişinin virüs nedeniyle öldüğü aktarıldı.

YÜZDE 88 ORANINDA ÖLDÜRÜCÜ

DSÖ ayrıca, hayatını kaybeden 9 kişiye ek olarak Ekvator Ginesi'nde ateş, yorgunluk ve kanlı kusma ve ishal gibi semptomları olan 16 şüpheli Marburg virüsü görüldüğünü bildirdi. Yine DSÖ verilerine göre tedavi ve aşısı olmayan Marburg virüsünün öldürme oranı şimdilik yüzde 88.

TEK ÇÖZÜM TEMASLILARI İZOLE ETMEK

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan DSÖ Afrika Direktörü Matshidiso Moeti, "Marburg oldukça bulaşıcıdır. Ekvator Ginesi yetkililerinin hastalığı teyit etmedeki hızlı ve kararlı eylemleri sonucunda, acil durum müdahalesi hızla hayata geçirilebilir. Böylece hayat kurtarabilir ve virüsü mümkün olan en kısa sürede durdurabiliriz." değerlendirmesinde bulundu. Ülkede ilave incelemeler devam ederken, temaslıları izlemek, izole etmek ve hastalık belirtileri gösteren kişilere tıbbi bakım sağlamak için etkilenen bölgelere ekipler gönderildi.

KAMERUN SINIR KAPISINI KAPATTI

Ülkede 200 kişi ise salı günü itibariyle karantinada kalıyor. Ekvator Ginesi'ne komşu olan Kamerun ise virüse karşı hızlı bir önlem alarak sınır kapılarını kapattı.(Milliyet)

MARBURG VİRÜSÜ NEDİR?

Kayıtlara ilk olarak 1967 yılında geçen Marburg virüsü, Almanya'nın Marburg kentindeki bir laboratuvarda tespit edildi. Meyve yarasaları nedeniyle bulaştığı bilinen virüs, vücut sıvısı veya temasıyla bulaşıyor. Bulaştığı kişilerde yüksek ateş ve kusmaya sebep olan Marburg virüsünün öldürme oranı yüzde 20 ila yüzde 90 arasında değişiyor.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!