Telefon
WhatsApp
Menopoz Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

"Menopoz adet döngüsünün fizyolojik olarak kesintiye uğramasına verilen addır"

Menopoz Nedir

Kadınlar 45-55 yaşları arasında son adet dönemini yaşarlar. Menopoz adı verilen bu an, kadın doğurganlığının sona erdiğini işaret eder ve ilk adet kanamasının ardından salınmaya başlayan yumurtaların tamamının tükendiğini gösterir .

Kadınlar, menopoza fiilen girmeden önce, "kritik aşama" anlamına gelen ve menopoz sonrasına kadar sürecek kaotik ve karmaşık bir hormonal dönemin tonunu belirleyen, klimakterik adı verilen bir kelimeyle uğraşır .

Klimakterik dönemde semptomlar PMS (adet öncesi gerginlik) semptomlarına benzer , ancak daha belirgindir ve çok daha uzun sürer. Bunun nedeni hormonların düzensiz üretimi ve vücudun çok önemli bir kadınlık hormonu olan östrojen üretememesidir.

 

Menopoz Belirtileri

Hormonların azalmasına bağlı olarak kadınlarda ortaya çıkan değişiklikler arasında şunları sayabiliriz:

Adet döngülerinde hem sıklık hem de akış açısından düzensizlik.

Sıcak basması olarak da adlandırılan sıcak basması, en çok tanımlanan semptomlardan biridir ve klimakterik dönemin herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir.

Bu ısı hissi aniden ortaya çıkar ve buna terleme, çarpıntı ve bayılma hissi de eşlik edebilir.

Gece terlemeleri

Vajinal kuruluk

Azalmış libido

Sinirlilik

Endişe

Depresyon

Sinirlilik

Uyku bozuklukları

Ciltte kuruluk

Kilo almak

Erken Menopoz

Genetik nedenler, otoimmün hastalıklar, viral enfeksiyonlar (kabakulak gibi), kemoterapi ve radyoterapi, yumurtalık ve/veya rahim alınması ameliyatı, tütün gibi toksinlerin ve diğer ilaçların tüketimi nedeniyle erken menopoz meydana gelebilir.

Menopoz Tedavisi

Tıbbi yardım almak da önemlidir, çünkü menopoz için herhangi bir ilaç bulunmamasına rağmen hormon replasman tedavisi, libido eksikliği gibi daha rahatsız edici semptomların azaltılmasına yardımcı olabilir.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!