Telefon
WhatsApp
Meteoroloji'den kuvvetli lodos fırtınası uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara ve Ege Bölgesi için yarın fırtına ve şiddetli rüzgar uyarısında bulundu.

Genel Müdürlükten yapılan tahmine göre İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, İzmir ve Manisa çevrelerinde cumartesi günü kuvvetli (lodos) fırtına bekleniyor.

Bölgede rüzgarın yüksek kesimlerde 80 kilometre hıza ulaşması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmeler şu şekilde:

01.04.2023 Cumartesi günü Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi'nde rüzgarın güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli, İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, İzmir ve Manisa çevrelerinde kuvvetli yer yer hamleli fırtına (50-70 km/saat, yüksek kesimlerde 70-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Ulaşımda aksamalar, çatı uçması, soba ve doğalgaz kaynaklı baca zehirlenmesi, ağaç ve direk devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Deprem Bölgesi İçin Fırtına

Öte yandan Meteoroloji, deprem bölgesindeki iller için kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı yaptı. Rüzgarın hızının saatte70 kilometreye ulaşması bekleniyor. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, depremden etkilenen Hatay, Adana'nın kuzeyi, Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Elazığ'ın güneyi ile Adıyaman için kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısında bulundu.

Genel Müdürlükten yapılan açıklamaya göre, kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına (30-50 km/saat, hamlesi 60-70 km/saat) beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çadır uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunSmalıdır.

 

Doğuda Kar

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın kuzeyi, İç Anadolu'nun doğusu, Batı ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu(Malatya hariç), Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Ordu çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Marmara'nın kuzeyi ile Elazığ, Diyarbakır, Mardin ve Batman çevrelerinde yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere Muş'ta kuvvetli, Ağrı, Bitlis, Iğdır’ın yüksekleri, Kars'ın güneyi, Van, Hakkari, Şırnak ve yüksek kesimleri başta olmak üzere Siirt’te yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

Hakkari'De 26 Yerleşim Birimi Yolu Kardan Kapandı

Meteorolojinin yaptığı uyarı sonrası Hakkari ve ilçelerinde sabah saatlerinden itibaren kar yağışı etkili oldu. Kent merkezinde kar kalınlığı 10, yüksek kesimlerde ise 40 santimetreye ulaştı. Kar yağışıyla kent genelinde 10 köy ve 16 mezra yolu ulaşıma kapandı. Kapanan yolların açılması için Karayolları ve İl Özel İdaresi ekipleri, çalışma başlattı. 

Kar altında yürüyüşe çıkan Ömer Keskin,  "Mevsimler son yıllarda çok değişti. Karın yağması güzel, kar bereketlidir. Biraz üşüyoruz, ama yine de güzel yanı var" dedi.

Hava sıcaklığı: Ülkemiz genelinde sıcaklıkların mevsim normallerinin altında seyretmesi beklenmektedir. Rüzgar: Genellikle kuzey ve kuzeybatı, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri İç Anadolu'nun güneydoğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-70 km/saat) esmesi bekleniyor.(Milliyet)

 

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği