Telefon
WhatsApp
 Mevlid Kandili İBADETLERİ? Mevlid Kandili Hadisleri? Mevlid Kandili Okunabilecek Dualar

Mevlid Kandili Gecesinde Okunabilecek Dualar

  1. Mevlid Kandili Özel Duası:

"Allah'ım! Senin sevgili Peygamberin Muhammed (s.a.v)'in doğduğu bu mübarek gecede, onun ümmeti olarak bizlere lütfunu, merhametini ve mağfiretini bahşet. Bizleri, Peygamberimizin sünnetine uymaya ve O'nun yolunda ilerlemeye vesile kıl. Bizi affet ve rahmetinle kuşat. Amin."

  1. Salavat-ı Şerife:

"Allah'ım! Efendimiz Muhammed'e (s.a.v) ve O'nun ailesine salat ve selam eyle. Ey Allah'ım, onlara lütuf ve merhametinle muamele et. Amin."

  1. İstiğfar Duası:

"Allah'ım! Bizleri affet, günahlarımızı bağışla ve bize merhamet et. Bizleri doğru yoldan ayırma, sana yönelenleri affet ve rahmetinle kuşat. Amin."

  1. Kandil Duası:

"Allah'ım! Bu mübarek Mevlid Kandili gecesinde, günahlarımızı affet ve bize hidayet, sabır, sağlık ve mutluluk ver. Bizlere sevdiklerimizle huzur ve barış içinde yaşama fırsatı bahşet. Ailelerimize, dostlarımıza ve bütün Müslümanlara hayırlar ihsan eyle. Amin."

 
Mevlid Kandili Hadisleri
  1. Hz. Ebu Hurayra (r.a) anlatıyor: "Resulullah (s.a.v) Mevlid gecesini oruçlu tutardı." [Buhari, Cuma, 11]

  2. Hz. Ali (r.a) anlatıyor: "Mevlid gecesi Resulullah (s.a.v), Efendimiz Muhammed (s.a.v) dünyaya gelmiş ve O'nun doğumuyla aydınlanmış olan kutlu bir gece olduğunu söyledi." [Tirmizi, Manevi Değerler, 9]

  3. Hz. Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: "Resulullah (s.a.v), Mevlid gecesi özellikle namaz kılardı." [İbn Mace, İkametu's-Salat, 191]

  4. Hz. İbn Abbas (r.a) anlatıyor: "Resulullah (s.a.v) Mevlid gecesinde oruç tutardı." [Nesai, Oruç, 43]

 
 
MEVLİD KANDİLİ İBADETLERİ NELERDİR?
 
Hz. Peygamber (s.a.s.), bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir (Tirmizî, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsetmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çekidüzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyup anlamaya çalışarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.

 

Kandil gecelerinin gündüzlerinde yani geceyi takip eden ertesi günde oruç tutmak müstehaptır. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), “Şaban’ın ortasında (yani berat gecesinde) ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu isteyen…’ der.” (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salat, 191) buyurmuştur.

 

 

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

 

 

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!