Telefon
WhatsApp
Microsoft Destekli OpenAI, En Yetenekli Yapay Zeka Modeli GPT-4o'yu Tanıttı

Pazartesi günü OpenAI, kullanıcı arayüzünde önemli değişikliklerle birlikte GPT-4o adı verilen temel motorunun yeni bir amiral gemisi modelini piyasaya sürdü. Yepyeni bir tüketici dostu yapay zeka dalgasını ateşleyen sohbet robotunun iki çeşidi bulunuyor: ücretsiz sürüm ChatGPT 3 - GPT-4o bu açığı en azından bir miktar kapatacaktır.

Yeni GPT-4o modeli

Pazartesi günü yapılan canlı yayında OpenAI`nin baş teknoloji sorumlusu Mira Murati, GPT-4o'nun ‘‘ücretsiz kullanıcılarımız da dahil olmak üzere her şeye GPT-4 düzeyinde zeka getirdiğini‘‘ söyledi. Özelliklerin önümüzdeki birkaç hafta içinde kullanıma sunulacağını söyledi. Ücretli kullanıcılar, ücretsiz kullanıcıların kapasite sınırının beş katı kapasiteye sahip olacak.

GPT-4o , 2023'ün sonlarında piyasaya sürülen GPT-4 Turbo'dan iki kat daha hızlı ve %50 daha ucuzdur . (Önceki modellere göre daha güncel yanıtlar sağladı ve daha büyük metin parçalarını anlayabilir ve oluşturabilir.)

50 dilde mevcut olacak ve aynı zamanda geliştiricilerin onunla derlemeye başlayabilmesi için API'ye de gelecek.

Yeni kullanıcı arayüzüyle konuşma

Bu yılın başlarında hesaplara kaydolma zorunluluğunu kaldıran OpenAI , aynı zamanda AI araçlarını daha fazla kullanıcının kullanımına sunmayı amaçlayan bir masaüstü uygulamasını duyurdu.

Murati, "Nerede olursanız olun onu kullanabilmenizi istiyoruz" dedi. "Kolay, basit, iş akışınıza çok çok kolay bir şekilde entegre oluyor."

Yapay zekayı daha erişilebilir hale getirmeye yönelik bir başka adım olarak OpenAI, ChatGPT ile daha sohbet düzeyinde etkileşim kurma ve başlangıç ​​noktası olarak videoları paylaşma olanağını içeren ‘‘yenilenmiş‘‘ bir kullanıcı arayüzünü duyurdu. 

Murati,‘‘Kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda ilk kez gerçekten ileriye doğru büyük bir adım atıyoruz.

OpenAI'nin sınır araştırması başkanı Mark Chen, yeni gerçek zamanlı konuşma konuşma işleviyle modeli yarıda kesebileceğinizi, bir yanıt beklemenize gerek kalmadığını ve modelin duygularınızı algıladığını söyledi.

ChatGPT'yi tanıdık bir ifadeyle çağırabilirsiniz: "Hey, ChatGPT."

Video ve ekran görüntülerini kullanma

ChatGPT ile etkileşim kurmanın diğer yolları artık video da içeriyor; böylece örneğin takıldığınız bir matematik probleminin canlı görüntülerini paylaşabilir ve çözmek için yardım isteyebilirsiniz. ChatGPT size cevabı verecek veya kendi başınıza çözmenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca ekran görüntülerini, fotoğrafları ve belgeleri metin ve görsellerle paylaşabilir, ayrıca ChatGPT'ye önceki konuşmalar hakkında soru sorabilir, bir konuşma içinde gerçek zamanlı bilgi arayabilir ve soru sormadan önce grafik veya kod yükleyerek gelişmiş veri analizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu güncellemeden önce Mart 2023'te çıkan GPT-4, ChatGPT Plus aboneliği aracılığıyla ayda 20 ABD doları karşılığında kullanılabiliyordu. Sorguları işlemek için 1 trilyon parametre veya bilgi parçası kullanır. Daha da eski bir sürüm olan GPT-3.5, 175 milyar parametreden oluşan daha küçük bir bağlam penceresiyle ücretsiz olarak mevcuttu.

Murati, "Bir sonraki sınırı da çok önemsiyoruz" dedi. "Yakında sizi bir sonraki büyük şeye doğru ilerlememiz konusunda bilgilendireceğiz." dedi

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!