Telefon
WhatsApp
MİRAÇ KANDİLİ'NİN ANLAM VE ÖNEMİ

İstanbul iftar saati Miraç Kandili münasebetiyle oruç tutan vatandaşlar tarafından arama motorlarında sorgulanıyor. Hazreti Muhammed’in (s.a.v.) Allah’ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilen bu özel gün Müslümanlar için önemlidir. Çok sayıda vatandaş bugün camilere gidecek. Eller semaya kalkacak, dualar edilecek. Miraç Kandili ezan saatleri ve iftar vakti merak konusu oldu. Peki, Akşam ezanı saat kaçta okunacak? İstanbul iftar saati nedir? 

İFTAR EZANI KAÇTA OKUNACAK? (06.02.2024)

İftar ezanı saati merak konusu oldu. Bilindiği üzere, oruç tutma zamanı tan yerinin ağarması (fecr-i sadık) ile başlar, güneşin batmasına kadar sürer. Oruca başlamaya imsak, orucu açmaya ise iftar vakti denir. İftar vakti, akşam ezanının okunmasıyla birlikte başlar.

6 Şubat 2024 Ankara akşam ezanı iftar vakti : 18.19

6 Şubat 2024 İstanbul akşam ezanı iftar vakti: 18.33

6 Şubat 2024 İzmir akşam ezanı iftar vakti: 18.45

6 Şubat 2024 Bursa akşam ezanı iftar vakti: 18:34

MİRAÇ KANDİLİ'NİN ANLAM VE ÖNEMİ

Miraç kelimesi “Yükselmek ve göğe yükselmek” gibi anlamlar taşımaktadır. Peygamberin Mirac’a yükseldiği gecenin idrak edildiği gün ise Miraç Kandili olarak bilinmektedir. Bu kutsal günle ilgili Diyanet’ten yapılan açıklamalar ise şöyle; Miraç, Mekke döneminde, risaletin zor zamanlarında, Sevgili Peygamberimizin, bir gece, Mescidi Haramdan Mescid-i Aksa’ya, oradan da semaya yaptığı ve Yüce Yaratan’ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa ettiği hikmet yüklü yolculuğu ifade ediyor.

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!