Telefon
WhatsApp
Muharrem ayı orucu ne zaman bitiyor? Muharrem ayı orucu kaç gün, nasıl oruç tutulur?

 

Muharrem ayı, Hicri takvimin ilk ayı olarak bilinir. Bu sene 2024 Muharrem ayı 7 Temmuz itibariyle başladı. Bir çok Müslüman vatandaş ibadetlerini yerine getirmeye ve oruç tutmaya başladı. Muharrem ayı orucu hakkındaki soruların yanıtları araştırılmaya devam ediyor. Peki Muharrem ayı orucu ne zaman tutulur, ayın kaçında?

MUHARREM AYI ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Muharrem Ayı orucu ile ilgili detaylar vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Muharrem ayına özel bir nafile namazın olduğuna dair herhangi bir rivayet bulunmamaktadır. Fakat İslam Peygamberi Hazreti Muhammed (s.a.v.) 10 Muharrem'de birkaç defa oruç tutmuş, Müslümanlara da tutmalarını tavsiye etmiştir.

İslam Peygamberi Hazreti Muhammed, Ramazan orucunun farz kılınmasıyla Muharrem ayı orucu isteğe bırakmış, ayrıca Muharrem'in sadece 10'unda değil, Yahudilerle aynı olmaması için bir gün öncesine veya sonrasına bir günlük oruç daha eklenerek tutulması tavsiye edilmiştir.

Muharrem ayı içerisinde oruç tutmak müstehabtır. Bu ayın başında, sonunda veya ortasında yani 13, 14, 15'inci günlerinde ya da 9, 10 veya 10 ve 11'inci günlerinde oruç tutulabilir.

57e00b13-940f-ed11-8113-a0369f7d1484

MUHARREM AYI NE ZAMAN 2024?

Hicri takvime göre bu yıl Muharrem ayı 7 Temmuz Pazar günü başladı.

MUHARREM AYI İBADETLERİ NELERDİR?

Mübarek günlerde namaz kılınmalı. İlk önce kaza namazları kılınabilir. Ayrıca Kur’an okumak ve anlamak, zikir ve salavatla meşgul olmak önemlidir.

Muharrem ayı içerisinde oruç tutmak müstehabtır. Bu ayın başında, sonunda ve ortasında yani 13, 14, 15. günlerinde ya da 9, 10 veya 10, 11. günlerinde oruç tutulabilir. Ramazan orucu dışında en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruç olarak buyurulmuştur.

Ayın 10. gününde aşure yapılarak dağıtılabilir.

AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN?

Aşure günü bu yıl Muharrem ayının 10. Günü olan 16 temmuz tarihinde idrak edilecek.

Aleviler Muharrem Ayında Oruç Tutuyor

Muharrem orucu sırasında Alevilerin yaşlıları ve gençleri Cem Evi'nde toplanarak Kerbela olaylarını anan yas şiirleri olan Mersiyeler okuyor. Genç Alevi Selin Sel, Kerbela anısını bu şiirlerle canlı tutan ve böylece herkesi etkileyen bir yas havası yaratanların öncelikle toplumun yaşlı ve deneyimli bireyleri olduğunu anlatıyor.

“Ayrıca yaşlı insanları da görüyorsunuz ve bu sizi gerçekten etkiliyor, size de dokunuyor. Yaşlıların ağladığını gördüğümde. Gerçekten söyleneni dinler ve anlarsanız bu sizi de etkiler.”

Dedeler, Alevi Müslümanların ibadethanelerindeki manevi otoritelerdir. Ali Gözüdok genç bir Dede adayıdır ve manevi lider olarak topluma liderlik etmeye hazırlanmaktadır. Muharrem orucunun manevi yönünü, özellikle de Muhammed'in torunu Hüseyin'e duyulan hürmeti vurguluyor.

“Bu konuda özellikle Muharrem konusunda kendimi daha da yetiştirmeye çalışıyorum. Bütün bunlar bende melankolik bir hava yaratıyor. İmam Hüseyin'in orada yaptığı eylemi, neden oraya gittiğini, neden kendini feda ettiğini anlamaya çalıştığım bu sayede onun mesela hakikat uğruna öldüğünü, zulme uğramak istemediğini anlıyorum. Bu bana hayatta neyin önemli olduğunu gösteriyor.”

Oruç Sonrası Beklentiler

Hiçbir karşılık beklemeden, doğru ve iyi olan için gönülden çalışmak. Bu yas zamanının en önemli mesajı budur.

"İslam'ın, özellikle de Alevi inancının, örneğin sadece dua etmek ve kurallara uymakla tanımlanmadığını, aynı zamanda bunu içselleştirip somutlaştırmanız gerektiğini anlamanız önemli."

Aleviler mükemmelliğe giden yolu ararlar. Bu yol çeşitli basamaklardan geçerek dışarıdan içeriye doğru ilerliyor. Alevi atasözünün anlamı da budur: Elinize, dilinize, belinize hakim olun.

Alevi Selin Sel konuyu şöyle özetliyor:

“Sadece kendi başınıza iyi işler yaptığınızı ya da sadece iyi bir insan olduğunuzu. Ve bizde, ister küçük, ister yaşlı, ister erkek ister kız olsun, her insana eşit davranılır ve eşittir.”

Yas Orucunun Yansıması

Yas orucu ve manevi tefekkür dönemi Muharrem ayının 12. günü Nuh Çorbası olarak da bilinen Aşure adı verilen özel bir yemekle sona erer. Efsaneye göre Nuh bu yemeği gemisinde fındık, tahıl, nohut, hurma ve diğer kuru meyvelerle hazırlamıştır. Alevilikte 12 kutsal imamın simgesi olan bu çorba, 12 malzemeden oluşuyor. Ve her iftarda olduğu gibi son günde de bir matem şarkısı söylenir.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!