Telefon
WhatsApp
Mustafa Kemal Atatürk 1881-1938

Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1881'de Makedonya'nın Selanik kentinde doğdu.

İstanbul'da Harp Okulu ve Harp Okulu'nda okuduktan sonra 1905'te kurmay yüzbaşılığa terfi etti ve Suriye'nin Şam kentine gönderildi ve burada Dürzilere karşı savaşan 5. Ordu'da görev yaptı. Aynı zamanda küçük bir muhalefet grubu olan Vatan ve Hürriyet'i kurdu. 1907 sonbaharında Selanik'teki 3. Ordu kurmay başkanlığına atandı ve burada 1876 Anayasası'nın restorasyonunu sağlayan rejim muhalifleri İttihat ve Terakki Komitesi ve Jön Türkler ile omuz omuza verdi. Nisan 1909'da, mutlakiyetçilik savunucuları tarafından İstanbul'daki ayaklanmaya karşı savaşmak için meşrutiyetçi subaylar tarafından kurulan ordunun komutanı General Mahmud Şevket'in kurmay başkanıydı.

Aralık 1911'de Libya'da İtalyan-Türk Savaşı sırasında Tobruk Savaşı'nı kazanarak ertesi yılın Mart ayında Derna'nın askeri komutasını aldı. Ancak Karadağ, Ekim ayında Türkiye'ye savaş ilan ettikten sonra, Türkiye ile Karadağ, Sırbistan, Bulgaristan ve Yunanistan arasındaki Birinci Balkan Savaşı'na katılmak için geri döndü. Gelibolu'da Genelkurmay Başkanı olarak Bulgar taarruzlarını püskürttü. 1913'te Sofya'da askeri ataşe oldu.

Kasım 1914'te Türkiye, Almanya'nın yanında savaşa girdi. Mustafa Kemal, yarbay olarak 19. Piyade Tümeni'nin kurulmasından sorumluydu ve Çanakkale Boğazı'ndaki Fransız-İngiliz çıkarmalarını engellemeyi amaçlayan Alman-Türk karşı taarruzu sırasında öne çıktı. Müttefik saldırılarını püskürterek Ağustos 1915'te Anafarta Cephesi'nde büyük bir zafer kazandı. Generalliğe terfi etti, 1916'da Kafkasya'daki 16. Kolordu'nun ve ardından Diyarbakır'daki 2. Ordu'nun komutasını aldı. Rus birlikleriyle karşı karşıya gelerek Muş ve Bitlis'i geri aldı. Alman General Erich von Falkenhayn'ın emri altında görev yaptığı Suriye'ye geri çağrıldı ve 7. Ordu'nun komutasını aldı. 1917 sonbaharında İstanbul'a dönerek yıl sonunda Almanya'ya yapacağı resmi bir gezide Veliaht Prens Vahidettin'e eşlik etti. Ağustos 1918'de Suriye'ye döndü ve 30 Ekim 1918'de Mondros Mütarekesi'nin imzalanmasına kadar İngilizlere karşı 7. Ordu'nun komutasını sürdürdü.

Mütarekeden sonra Türkiye'nin işgaline ve parçalanmasına karşı çıkarak milli direnişi örgütledi.

Mayıs 1919'da Kuzey ve Kuzey-Doğu ordularının genel müfettişi olarak atandı, Türk, Rum ve Ermeni nüfusun çatıştığı Samsun bölgesinin güvenliğini sağlamaktan sorumluydu ve kuvvetlerini İzmir'e çıkarma yapan Yunan birliklerine karşı başlattı.

Sultan'ın politikasına aykırı olarak, 22 Haziran 1919'da Amasya şehrinden bağımsız bir ulusal temsilcilik oluşturulması çağrısında bulundu ve ardından Temmuz ve Eylül aylarında Erzurum ve Sivas kongrelerini topladı. Nihayet 23 Nisan 1920'de Ankara'da toplanan Büyük Millet Meclisi, Meclis Başkanı Mustafa Kemal başkanlığında bir milli hükümetin kurulmasına yol açtı.

Fransa'nın Kilikya'dan çekilmesini ve işgal altındaki bölgelerin Ermenistan tarafından geri verilmesini sağlayarak, Yunanlıları Anadolu'dan püskürtmeyi başardı, Dumlupınar Savaşı'nı (30 Ağustos 1922) yönetti ve kazandı ve 11 Ekim 1922'de onlarla Mudanya Mütarekesi'ni imzaladı.

Bu arada, 10 Ağustos 1920'de Sultan, Türk İmparatorluğu'nu önemli ölçüde küçülten Sevr Antlaşması'nı kabul etmişti. Mustafa Kemal, revizyonunu Müttefiklerden almayı başardı. 24 Temmuz 1923'te Lozan Antlaşması, Ermeni ve Yunan iddialarına son verdi ve tüm ulusal topraklar üzerindeki Türk egemenliğini tanıdı.

Bu aşama tamamlandıktan sonra, derin siyasi, ekonomik ve sosyal reformlarla Türkiye'yi modern bir ülke haline getirmeye başladı. Saltanat kaldırıldı (1 Kasım 1922) ve Cumhuriyet ilan edildi (29 Ekim 1923). Cumhurbaşkanı seçildikten sonra başkenti Ankara'ya yerleştirdi, laikliği Anayasa'ya yerleştirdi ve ülkesini ekonomik kalkınma yoluna adadı. Türk vatandaşlarının bir soyadı almasını zorunlu kılan 1934 yasası uyarınca, "Bütün Türklerin Babası" olan Atatürk'ün soyadını aldı.

10 Kasım 1938'de İstanbul'da vefat etti.

 

https://www.dunyasondakika.com/

 

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!