Telefon
WhatsApp
Narlıdere'de Folkart sitesinde vernikli ahşap'mı kullanıldı!

İzmir Narlıdere’deki 8’er katlı 4 blok ve 168 daireden oluşan Folkart Sitesi’nin 3’üncü blokundaki bir dairede önceki gece 22.00 sıralarında başlayan ve tüm binaya yayılan yangın tam 8 saatte kontrol altına alınabildi. Havanın aydınlanmasıyla birlikte yangının büyüklüğü de ortaya çıktı. Saatlerce devam eden yangında, ‘akıllı ev’ diye milyonlarca liraya satılan daireler küle döndü. Yangınla ilgili alınan ifadelerde vahim bir detay da ortaya çıktı: Dış cephede vernikli ahşap kullanılmıştı. Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Başkan Yardımcısı, İnşaat Mühendisi Ertuğrul Şen, ilk gelen bilgilere göre yangının temel nedeninin yangın yönetmeliğine aykırı olarak binanın dış cephesinde estetik amaçlı kullanılan ahşap cephe malzemesinden kaynaklandığını söyledi.

 

Yanmaz Malzeme Şart

Hürriyet’e konuşan Şen, yangın yönetmeliğine göre yüksekliği 28.5 metrenin, yani 9 katın üzerindeki binalarda dış cephede A sınıfı, hiç yanmaz malzeme kullanımının zorunlu olduğunu anımsatarak şu yorumlarda bulundu: “9 katın altındaki binalarda da yönetmeliğe uygun malzeme kullanılması gerek. Alınan ifadelere göre Narlıdere’deki 8 katlı sitenin dış cephesinde yangın yönetmeliğine aykırı olarak, yanıcı bir madde olan vernik sürülmüş ahşap kullanılmış. Böyle olunca bir nedenle ikinci katta çıkan yangın pencerelerden tüm binayı sarmış. Dış cephe kaplamada doğru malzeme doğru şekilde uygulansaydı bu boyutta bir yangın olmazdı.

Denetimde De Hata Var

 Bu sürecin hem inşaat ruhsatı verilmeden önce hem de (hadi burada gözden kaçtı diyelim) iskan ruhsatı verilmeden önceki denetimde fark edilip söktürülmesi gerekirdi. Yapı denetim şirketi inşaat projesinde bu yanlışı görüp uyarmalıydı, belediye inşaat ruhsatı verirken bunu söylemeliydi. Hadi her iki aşamada da gözden kaçtı diyelim; iskan ruhsatı verilirken görülüp düzelttirilmeliydi. Geçmişte benzer bir yangın İstanbul Fikirtepe’deki gökdelende, ahşap görünümlü plastik doğrama kullanımı nedeniyle büyümüştü. Doğru malzeme, doğru tasarım ve doğru denetim çok önemli.”

Şirketten Açıklama

Folkart’tan yapılan açıklamada, “Can kaybı yaşanmamış olması en büyük tesellimizdir. Yaşadığımız olayda yangına neyin sebep olduğu resmî kurumlar tarafından araştırılmaktadır ve sonuçları kamuoyu ile paylaşılacaktır” denildi.

Mucize Eseri Can Kaybı Yok

Dairelerde oturanlar alevler çok büyümeden tahliye edilebildi. Yangınla ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dumandan etkilenen ve yaralanan 7 kişinin sağlık durumlarının iyi olduğunu söyledi.

 Soruşturma Başlatıldı

İlk belirlemelere göre elektrik kontağından çıktığı tespit edilen yangınla ilgili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı SORUŞTURMA başlattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı yetkilileri ise yangının hangi dairede ve hangi sebeple çıktığının araştırıldığını, hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

 

Tatlıses’Ten ‘Geçmiş Olsun’

Sitede dairesi bulunan sanatçılardan İbrahim Tatlıses, sosyal medyada ortaya atılan ‘yangının kendine ait dairede yapılan mangaldan başladığı’ iddialarının asılsız olduğunu söyledi: “Benim evim en üst katta. Yangın alt katlarda başladı. Şu an İstanbul’dayım. Herkese geçmiş olsun. Cana geleceğine mala gelsin.”

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!