Telefon
WhatsApp
NASA, 140 milyon milden fazla uzaktan lazer iletişimi alıyor

NASA'nın Psyche uzay aracı, 140 milyon milden uzak bir mesafeden derin uzay lazer mesajı aldı

Psyche asteroide doğru ilerliyor ve NASA, içinde açıkta kalan nikel-demir çekirdeğin gezegen oluşumu için önemli olduğunu düşünüyor. Dünya'daki ekip ise DSOC deneyi ile iletişimi test ediyor.

NASA'nın Güney Kaliforniya'daki Jet Propulsion Laboratuvarı'ndan Meera Srinivasan, Psyche uzay aracının verilerini başarıyla indirdiklerini ve bu önemli bir adım olduğunu belirtti. Başarılı olması durumunda, Psyche gemisindeki deneysel lazer iletişim teknolojisi, milyonlarca kilometre öteden bilimsel bilgilerin ve görüntülerin hızlı bir şekilde iletilmesine imkan tanıyacak.

NASA'nın DSOC projesi, beklentileri aşarak test verilerini 11 Aralık 2023'te saniyede 267 megabit hızla iletti. Bu, Dünya'dan Aralık ayına kadar yedi kat daha uzak mesafeden iletişim yapılabilmesi anlamına geliyor. JPL'nin proje uçuş operasyonları direktörü Ken Andrews, verilerin doğrulanmasının başarılı olduğunu ancak bağlantıda küçük kesintiler olduğunu belirtti.

Psyche, demir açısından zengin asteroit yolculuğuna devam ederken, NASA da yeni şeyleri test etmeye devam etmeyi planlıyor.

 

 

 

https://www.dunyasondakika.com

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!