Telefon
WhatsApp
NASA, Güney Kaliforniya'daki Önemli Isı Dalgası Farklılıklarını Harita Haline Getiriyor

Sıcak havaya yabancı olmayan bölge, sakinlerinin uyum yeteneğini test eden daha nemli sıcak hava dalgalarıyla karşı karşıya

Gezegenin çoğu gibi, Güney Kaliforniya'nın da Dünya'nın değişen iklimi nedeniyle gelecekte daha fazla sıcak hava dalgası yaşaması bekleniyor. Ve uzun vadeli tahminler daha çok Florida ya da doğu Teksas ile ilişkilendirilen bunaltıcı büyüleri gerektirdiğinden, bunlardan bazıları giderek daha nemli hissedilecek.

Bu değişikliklerin büyük Los Angeles bölgesinde ne anlama gelebileceğini anlamaya başlamak için, NASA'nın Güney Kaliforniya'daki Jet Propulsion Laboratuvarı'ndaki bilim adamları, aşırı ısı ve nem modellerinin bölgesel coğrafyaya göre nasıl değiştiğini haritaladılar. Sonuçlar, hava sıcaklığının tek başına tehlikeli ısının tüm öyküsünü anlatmadığının altını çiziyor.

JPL'de NASA doktora sonrası program üyesi olan çalışma yazarı Anamika Shreevastava, "Sıcak hava dalgasının etkilerinden bahsederken sadece hava sıcaklığına bakamayız" dedi. “İnsanlar yaşadıkları yere alışmaya eğilimlidirler. Anormal koşulların insanların alışkın olduğu şeylerde nasıl bir fark yarattığını anlamamız gerekiyor.”

İklim değişikliği daha uzun, daha sıcak ve daha sık sıcak hava dalgalarını körüklüyor. Ulusal Hava Durumu Servisi'ne göre ABD'de aşırı sıcaklık, hava koşullarının bir numaralı katilidir ve kasırga ve sellerden daha fazla ölüme neden olur.

Büyük Los Angeles , kentsel ısı adasının en iyi örneğidir ; şehirler ve banliyöler, ısıyı tutan beton ve asfaltla örülmüş olup, daha fazla bitki örtüsüne sahip yakındaki kırsal alanlara göre daha yüksek sıcaklıklara neden olur. Dağlar ve okyanuslarla çevrili Büyük LA bölgesi, yoğun bir nüfusa ve yeşil alan eşitsizliklerine sahip banliyöleri ve gökdelenleri kapsar. Birkaç ilçeyi, on binlerce mil kareyi ve 18 milyondan fazla insanı içeriyor ve bu da onu sıcak hava dalgası araştırmaları için ilgi çekici bir test yatağı haline getiriyor.

İklim değişikliği ve şehir ısısı artık farklı ısı dalgalarını körüklüyor. 20. yüzyılda Los Angeles'taki sıcak hava dalgalarının çoğu kuruydu. Bununla birlikte, kısmen ısınan deniz yüzeyinden gelen nemin şişmesi nedeniyle, nemli olayların sıklığı ve yoğunluğu 1950'den bu yana istikrarlı bir şekilde arttı.

 

JPL bilim insanları, vaka çalışmalarında, 2020 yazında Büyük Los Angeles bölgesini etkileyen iki sıcak hava dalgasını karşılaştırdı: Ağustos ayındaki uzun süreli bunaltıcı sıcaklık ve Eylül ayındaki üç günlük aşırı kuraklık. İkinci olay sırasında, Los Angeles şehrinin yoğun nüfuslu bir bölgesi olan San Fernando Vadisi'nde rekor kıran sıcaklıklar 120 Fahrenheit (49 santigrat derece) üzerine çıktı; kavurucu rüzgarlar yakındaki San Gabriel Dağları'nda yıkıcı bir orman yangınını körükledi.

Yakın zamanda Uygulamalı Meteoroloji ve Klimatoloji Dergisi'nde yayınlanan çalışmaları için bilim adamları, NASA'nın Araştırma ve Uygulamalar için Modern Dönem Retrospektif Analizi, versiyon 2 (MERRA-2) veri setini (tarihsel atmosferik gözlemlerin yeniden analizi) kullandılar . Her iki sıcak hava dalgasının da Los Angeles'ta Ağustos-Eylül iklim rekorunda sıcaklıkları yüzde 90'ın üzerine çıkardığını buldular. Gelişmiş hava durumu modellemesini kullanarak sıcak hava dalgalarını simüle ettiler ve bölge genelindeki etkilerine baktılar.

Araştırmacılar, bunaltıcı Ağustos sıcak hava dalgası sırasında hava sıcaklıklarının 18 Fahrenheit (10 santigrat derece) kadar daha soğuk olmasına rağmen, insan sağlığı üzerindeki ısı stresinin Eylül olayından daha yoğun olduğunu buldu. Bunun nedeni , ısıyı vücudumuzun terleme yoluyla ne kadar iyi soğuduğuyla ilişkilendiren ıslak termometre sıcaklığının nem nedeniyle artmasıdır.

Bilim adamları, sonuçların aşırı sıcaklık uyarıları verirken nemli ısıyı da dahil etmenin öneminin altını çizdiğini söyledi.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!