Telefon
WhatsApp
NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu Bilinen En Uzak Galaksiyi Buldu

Webb Şimdiye Kadar Görülen En Uzak Galaksiyi Buldu

Uluslararası bir gökbilimci ekibi, NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu'nun (JWST) yardımıyla, kırmızıya kayması 14,32 olan bir galaksi keşfetti ; bu, onun Büyük Patlama'dan sadece 290 milyon yıl sonra var olduğunu gösteriyor. 

James Webb Uzay Teleskobu şimdiye kadar gözlemlenen en uzak galaksiyi keşfederek kendi rekorunu kırdı.

JADES-GS-z14-0 ismine sahiptir. Galaksinin kırmızıya kayması z=14,32 değerine tekabül ediyor, bu da evrenin henüz 290 milyon yaşındayken ışığının galaksiden ayrıldığı anlamına geliyor.

James Webb'in ultra hassas cihazları, gökbilimcilerin teleskopu kullanarak Büyük Patlama'dan yalnızca birkaç yüz milyon yıl sonra var olan Kozmik Şafak dönemini incelemelerine olanak tanıyor. Uluslararası ekip, NIRSpec (yakın kızılötesi spektrograf) kullanılarak Gelişmiş Derin Galaksi Dışı Araştırma (JADES) projesi kapsamında toplanan JWST verilerini kullandı. 14.32'lik bir kırmızıya kayma tespit eden galaksinin spektrumunu elde ettiler. JADES-GS-z14-0'ın kırmızıya kayması onu bilinen en uzak galaksi yapıyor.

 Örneğin Samanyolu'nun çapı 100 bin ışık yılıdır. Yani bu uzak galaksi son derece küçük. Bu boyutlar uzak ve erken dönem gökadalar için tipiktir. Ancak Samanyolu'nun aksine JADES-GS-z14-0, sıcak genç yıldızların yaydığı ışık nedeniyle çok parlaktır. Antik uzak galaksi aynı zamanda bilim adamlarının beklediği kadar mavi değil; bu da evrenin bu çok erken aşamasında bile ışığının bir kısmının toz nedeniyle kırmızılaştığını gösteriyor.

6,5 metrelik aynaya sahip James Webb Uzay Teleskobu, 25 Aralık 2021'de fırlatıldı ve kısa sürede şimdiye kadar yapılmış en güçlü uzay teleskopu haline geldi. Bilim adamlarının kozmik tozu görmesine ve gizli ayrıntıları ortaya çıkarmasına olanak tanıyan görünür ve kızılötesi radyasyonla evreni keşfetmek için tasarlandı. Teleskop, Dünya'dan 1,5 milyon km uzaklıkta, Dünya'nın yerçekiminin Güneş'in yerçekimi ile dengelendiği ikinci Lagrange noktasında bulunuyor.

 

https://www.dunyasondakika.com/

 

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!