Telefon
WhatsApp
New York'ta bir sinagogun altında tünel keşfedildi, çok sayıda kişi tutuklandı

New York'un Hasidik Yahudi cemaatine mensup bir grup erkek, Pazartesi günü, o zamandan beri kapalı olan tarihi bir sinagogun yanına gizlice kazılmış yasadışı bir tünelle ilgili tartışma nedeniyle tutuklandı.

Polisin eylemi, tünelin gün yüzüne çıkmasından sonra geldi ve polis ile tüneli oluşturanlar ve tünelin kullanımda kalmasını isteyenler arasında kavgaya yol açtı.

New York'un Brooklyn ilçesinde bulunan Chabad-Lubavitch dünya genel merkezi, Yahudi liderler ve polisin, Chabad sözcüsü Haham Moti Seligson'un "bir grup aşırıcı öğrenci" olarak adlandırdığı kişilerle karşı karşıya gelmesiyle tam bir kaos içindeydi.

Bina bir zamanlar Ortodoks Yahudi hareketinin lideri Haham Menachem Mendel Schneerson'a ev sahipliği yapıyordu ve her yıl binlerce ziyaretçinin ilgisini çekiyor. Schneerson, 1994'teki ölümünden önce Chabad-Lubavitch'i kırk yıldan fazla bir süre yönetti ve Holokost tarafından harap edilen Hasidik dini cemaati yeniden canlandırdı.

Seligson, hareketten isyan eden öğrencilerin "merkez binasının arkasındaki boş binanın duvarlarını gizlice aşarak, bir dizi ofis binası ve konferans salonunun altında sonunda sinagoga bağlanan bir yer altı geçidi oluşturduğunu" söylüyor.

Pazartesi günü, hasarlı duvarları onarmak için bir inşaat ekibi görevlendirildi, ancak tüneli yapan öğrencilerin protestolarıyla karşılaştılar.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

 

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!