Telefon
WhatsApp
NSA'ya göre telefonunuzu haftada bir kez kapatın

NSA'ya göre telefonunuzu haftada bir kez kapatmanın önemi

Ulusal Güvenlik Ajansı olarak bilinen NSA, pek çok kişiyi şaşırtabilecek bir öneri yayınladı:

Akıllı telefonunuzu en az haftada bir kez kapatıp açın. Ajansa göre bu uygulama, cihazların siber suçluların yararlanabileceği güvenlik açıklarına karşı korunmasına yardımcı oluyor.

`Sıfır Gün İstismarlarına' karşı koruma

'Sıfır gün açıkları', yazılım veya cihaz üreticileri tarafından bilinmeyen ancak bilgisayar suçluları tarafından zaten keşfedilen ve istismar edilen güvenlik açıklarıdır. "Sıfır gün" terimi, geliştiricilerin bu güvenlik açığından yararlanılmadan önce bir güvenlik güncellemesi oluşturmaya zamanlarının olmadığını belirtir.

Hedef odaklı kimlik avını' önleyin

NSA belgesinde ayrıca, cihazı haftalık olarak kapatıp açmanın bireyleri veya kuruluşları hedef alan özel bir kimlik avı türü olan "hedef odaklı kimlik avını" önlemeye yardımcı olduğu belirtiliyor. Bu saldırılarda suçlular, mağdurları hassas bilgileri açıklamaları veya kötü amaçlı yazılım yüklemeleri için kandırmaya çalışır. Telefonun yeniden başlatılması, kullanıcının haberi olmadan başlamış olabilecek bu tür saldırı girişimlerini kesintiye uğratabilir.

Haftalık Sıfırlamanın Ek Faydaları

Bu uygulamalar kusursuz güvenliği garanti etmese de bilgisayar güvenliği risklerini azaltabilecek alışkanlıklardır. Telefonunuzu yeniden başlatmanın faydaları arasında istenmeyen veri akışına karşı koruma, güncellemeleri tamamlama, kaynakları optimize etme ve geçici hataları düzeltme yer alır.

Basit Etkili Bir Tavsiye

Siber saldırıların daha karmaşık hale geldiği bir dünyada, bu gibi önlemler kişisel cihazlarımızın korunmasında önemli bir fark yaratabilir. Bu nedenle, henüz yapmadıysanız bu hafta telefonunuzu kapatıp tekrar açmayı düşünün.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!