Telefon
WhatsApp
Ötanazi Nedir?Ötanazi Yasal Olan Ülkerler?

 Ötanazi Yasal Olan Ülkerler

Aktif, dolaylı ve pasif ötenazi ve yardımlı intihara üç AB ülkesinde yasal olarak izin verilmektedir.

  • Belçika
  • Hollanda
  • Lüksemburg

İsviçre, Almanya, Finlandiya ve Avusturya belirli koşullar altında doktor destekli ölüme izin veriyor.

İspanya, İsveç, İngiltere, İtalya, Macaristan ve Norveç gibi ülkeler katı koşullar altında pasif ötenaziye izin veriyor. 

 

Ötenazi Nedir?

Aktif ötenazi olarak adlandırılan yöntemle ölümün doğal oluşumu kasıtlı olarak kısaltılır; Bu doğrudan, yani spesifik olarak ya da dolaylı olarak, yani tıbbi olarak önerilen tedavinin kabul edilen, kaçınılmaz bir yan etkisi olarak gerçekleşir.

Hasta talebine dayalı olarak yaşamı uzatmayan tıbbi müdahaleler ile pasif ötenazi arasındaki farklar net bir şekilde belirtilmelidir. Ayrıca, yardımlı intihar da (örneğin, bir kişiye zehir verme) aktif ötenazi ve pasif ötenazi gibi pratiklerden farklı bir durumdur.

Yasak olan nedir?

“Talep üzerine öldürme” Ceza Kanununun (StGB) 216. maddesinde açıkça yasaklanmıştır ve altı aydan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Buna “aktif doğrudan ötenazi” de dahildir. Federal Anayasa Mahkemesi'nin kararı bu yasağı değiştirmedi.

Hayattan bıkmış birinin intihar etmesine yardımcı olabilir misiniz?

Alman Federal Meclisi, etik olmayan bir "ölümle iş" oluştuğu endişesiyle intiharın ticari amaçla teşvikini yasakladı. Ceza Kanunu'nun 217. maddesine göre, başka birinin intiharını teşvik edenler cezalandırılacak, üç yıla kadar hapis cezası veya para cezasıyla cezalandırılacak. Ancak, Federal Anayasa Mahkemesi, bu düzenlemeyi geçersiz ilan etti ve bireylerin anayasal olarak korunan özgürlüklerini kısıtladığını belirtti. Temmuz 2023'te yardımlı intiharın düzenlenmesine yönelik bir girişimde başarısızlık yaşandı ve yardımlı intihar, kar amacıyla yapılsa bile kısıtlama olmaksızın izin verildi. Bu durum, partiler arası anlaşmazlık ve eksik çoğunluk nedeniyle mevcut durumu korudu.

 

Etkilenenler kendilerini öldürmeye teşebbüs ettiklerinde destek için doktora başvurabilirler mi?

Doktorlar, hastalarının sağlığı ve refahı için sorumluluk taşırlar ve genellikle intihar etme konusunda yardım etmeye isteksizdirler. Alman Tabipler Birliği, Federal Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla doktorlara intihar yardımını yasaklamaktan vazgeçti. Ancak, hastanın intihar kararını desteklemek doktorların vicdani sorumluluğudur ve sağlıklı bir insan genellikle intihar düşüncesiyle doktora başvurmaz..

 

Yaşınız, hastalığınız veya kazaya bağlı bilinç kaybınız nedeniyle artık kendinizi ifade edemiyorsanız ve geçim vasiyetnamenizi düzenlemediyseniz veya geçerliliği konusunda şüpheleriniz varsa, tıbbi önlemlerin uygulanmasına kim karar verir?

Acil durumlarda, doktorlar hastaların mesleki açıdan gerekli tıbbi önlemleri almalarını varsayabilirler. Ancak bilinçsiz hastaların durumunda, doktor öncelikle üçüncü bir kişiden rıza almalıdır. Sağlık hizmetlerini kapsayan bir vekaletname önemlidir, aksi takdirde hastaya vasi atanabilir. Yani, acil durumlarda doktorlar gereken tıbbi müdahaleleri yapmalı ve gerekli izinleri almalıdır. Ayrıca, hastaların sağlık sorunlarıyla ilgili kararlar alınırken vekaletname büyük önem taşır.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!