Telefon
WhatsApp
ÖTV muafiyetli araç alımında limit yükseldi

Engellilerin hayat standartlarının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi anayasal güvence altına alınmış durumda. Devlet bu kapsamda engellilerin korunması ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirler alıyor. Devlet ayrıca engellilerin sosyal ve ekonomik hayata katılımlarını kolaylaştırmak ve engelliler ile engelli olmayanlar arasındaki rekabet eşitsizliğini gidermek amacıyla vergi mevzuatında çeşitli düzenlemeleri de devreye alıyor. Bunlardan biri de gelir vergisi indirimi.(Milliyet)

SAĞLIK KURULU RAPORU ŞART

Vergi indiriminde ise otomobillerdeki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyeti öne çıkıyor. Engellilik derecesi yüzde 90 veya daha fazla olan malul veya engelliler için alınacak otomobillerde 5 yılda bir defaya mahsus olmak üzere ÖTV muafiyeti uygulanıyor. Bu istisnadan yararlanmak için, taşıtın özel tertibatlı olması ve malul veya engellinin taşıtı bizzat kullanması şartı aranmıyor. 18 yaşını doldurmuş malul veya engellilerin bu uygulamadan yararlanabilmesi için engellilik derecesinin yüzde 90 veya daha fazla olduğuna dair engellilik sağlık kurulu raporu sunması gerekiyor. Yüzde 40 ve üzeri ortopedik engel oranına sahip bireyler de ilgili koşulları sağlayarak ÖTV muafiyetinden yararlanabiliyor (engele özel hazırlanan tertibatla).

YENİDEN DEĞERLEME ORANINDA

18 yaşını doldurmamış malul veya engellilerin bu uygulamadan yararlanabilmesi için ise 20 Şubat 2019 tarihinden önce düzenlenen ve engellilik derecesinin yüzde 90 veya daha fazla olduğuna dair engelli sağlık kurulu raporu alması gerekiyor. ÖTV muafiyeti, daha düne kadar tüm binek otomobillerde motor silindir hacmine bakılmaksızın bu yıl için vergiler dahil 450 bin 500 lirayı geçmeyen araçlarda uygulanıyordu. Ancak 1 Ocak itibarıyla bu tutar yeniden değerleme oranında yani yüzde 123 artışla 1 milyon 4 bin liraya çıkarıldı. Artık vergi dahil fiyatı 1 milyon ve altındaki araçlar alınabilecek. Bu düzenlemeyle önümüzdeki birkaç ayda araç talebinin artması bekleniyor. ÖTV muafiyetli olarak alınan araç, 5 yıl boyunca satılamıyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) muafiyeti de var.

KULLANMA ŞARTLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Öte yandan son yapılan değişiklikle engelli hakkıyla ÖTV muafiyetli araç alımlarında suistimallerin önüne geçmek için bazı önlemler de devreye alındı. Buna göre; engelli hakkıyla alınan araçları sadece istisnadan yararlanan engellinin kendisi kullanabilecek. Fakat yüzde 90 üzeri raporu olanlar araç kullanamayacağından bu durumda araç, engelli vatandaşın eşi, aynı il sınırları içinde ikamet eden birinci derece akrabası veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen şoför tarafından istisnadan yararlananın istifadesine sunulması şartıyla kullanılabilecek.

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği