Telefon
WhatsApp
Rosatom: Türkiye'de ikinci nükleer güç santralini inşa edeceğiz

 Alexey Likhachev:"Cumhurbaşkan Erdoğan, bir sahanın daha bize devredilmesi yönünde siyasi karar alındığını kamuoyuna duyurdu. Şu anda detayları üzerinde çalışıyoruz. Büyük ihtimalle Sinop adında Akdeniz'de değil, deniz kıyısında bir yer olacak. Şirketin başkanı Devlet Duması'nda konuşurken (TASS'tan alıntı) "Karadeniz" dedi. Rosatom'un Türkiye'de üçüncü nükleer santral inşaatı ihalesine de katılabileceğini kaydetti.

Geçtiğimiz sonbaharda Alexey Likhachev, Rosatom'un Türkiye'deki enerji satışından elde edilecek geliri ikinci bir nükleer santralin inşasına aktaracağını duyurdu. Rosatom tarafından inşa edilen Akkuyu NGS'nin ilk elektrik ünitesi geçen yıl Aralık ayında işletme izni aldı. Güç ünitesinin 2024 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor.

Sinop yakınlarına ikinci bir istasyon yapılabilir. Teknik olarak Akkuyu NGS'ye eşdeğer olacağı, yani her biri 1,2 GW'lık dört adet VVER-1200 güç ünitesiyle çalışacağı varsayılıyor. Türkiye, birkaç yıldır Rusya ile Sinop'ta ikinci bir nükleer santral kurulması konusunu görüşüyor. Sinop'taki saha nükleer tesisin inşası için kısmen hazırlandı.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

 

 

 

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği