Telefon
WhatsApp
Samsung, yapay zeka çip yarışı kızışırken SK Hynix'in tercih ettiği çip üretim teknolojisini kullanacak

Reuters'e göre bu yıl SK hynix, Nvidia'nın ihtiyaçları için HBM3 ve HBM3E sınıfı bellek tedarikinin %80'inden fazlasını kontrol edecek ve bu, Micron'un Nvidia H200 hızlandırıcılar için HBM3E yongalarını tedarik etme yeteneği göz önüne alındığında, Samsung Electronics'i oldukça tedirgin ediyor. . SK hynix gibi Samsung da halihazırda 12 katmanlı HBM3E yığınları oluşturma kapasitesine sahip ancak 2021 itibarıyla bir yığındaki bellek kalıpları arasında yalıtım katmanları oluşturmak için kısmi kalıp doldurma (MUF) kütle yeniden akış teknolojisini kullanan ilk şirket oldu. daha kötü ısı dağılımı koşulları sağlayan termokompresyonlu iletken olmayan filmin (NCF) kullanımına büyük ölçüde güveniyordu.

Ek olarak, bazı uzmanlara göre, SK hynix montaj hattında uygun HBM3 yongalarının verim seviyesi %60-70 arasında dalgalanırken, Samsung'da bu oran ancak %10-20'ye ulaşıyor, bu nedenle Samsung üretim teknolojisini geliştirmekle ilgileniyor Bu türden bellek yongaları. Bunun için kademeli de olsa yığındaki bellek kristallerini izole etmek amacıyla MUF yöntemine geçilecek. Şirket gerekli ekipman ve sarf malzemelerini satın alıyor ancak gelecek yıl MUF teknolojisini kullanarak belleğin seri üretimine hazır olacak. Samsung'un şimdi ve gelecekte bir süreliğine işletmelerinde NCF ve MUF teknolojilerini birleştirmesi bekleniyor. En azından resmi olarak Samsung, NCF teknolojisini HBM3E bellek yongalarının üretimi için en uygun çözüm olarak görüyor.

Piyasa etkileri ve sektör görünümü

Samsung'un en yeni HBM çipi HBM3E'nin piyasaya sürülmesi, yüksek performanslı bilgi işlemde yeni bir bölümün habercisidir. Seri üretimin bu yılın ilk yarısında yapılması planlandığından sektör analistleri yapay zeka bellek segmentinde rekabetin artacağını öngörüyor. 

TrendForce'un araştırma bulguları, Nvidia'nın HBM tedarikçilerini çeşitlendirme yönündeki stratejik niyetini gösteriyor ve esnek ve verimli bir tedarik zincirinin önemini vurguluyor. Bu çerçevede, Samsung'un çip getirilerini artırmaya ve stratejik ortaklıklar kurmaya yönelik proaktif önlemleri, teknolojik inovasyona ve pazar liderliğine olan sarsılmaz bağlılığının sinyalini veriyor.

SK Hynix'in olağanüstü dönüşü

SK Hynix'in Mali İşler Direktörü Kim Woohyun, endüstri ortamını değerlendirerek, 2023'ün son çeyreğinde gelirde dikkate değer bir canlanma yaşandığını vurguladı. Kendisi, bu geri dönüşü şirketin yapay zeka hafızasındaki teknolojik becerisine bağladı. SK Hynix'in yeniden dirilişi, inovasyonun ve teknolojik liderliğin sürdürülebilir başarı için çok önemli olduğu yarı iletken pazarının dinamik doğasının altını çiziyor.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!