Telefon
WhatsApp
SGK İmplant Karışılıyor mu?İmplant Nedir?

Devlet hastanesi implant ücretleri ile özel hastanelerde ve kliniklerde uygulanan implant tedavilerinde farklı fiyatlar belirlenmektedir. Günümüzde diş hekimliğinde en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri olan implant tedavisi, kısaca eksik dişlerin yerine yapay dişlerin oluşturulması için gerekli yapay diş kökleri olarak tanımlanabilir.

SGK İmplant Karışılıyor mu?İmplant Nedir? 

Özel bir vida formunda olan implantlar sayesinde diş kökü görevi görecek bu vidaların üzerine porselen dişler eklenebiliyor. SGK implant tedavisi belirli koşulların sağlanması ile karşılamaktadır.

İmplant Tedavisi Nedir?

İmplant tedavisi günümüzde en yaygın uygulanan diş hekimliği yöntemleri arasında yer almaktadır. Estetik diş hekimliği dalları arasında yer almasına karşın eksik dişlerin yerine uygulanan bir yöntem olması sayesinde son derece önemli bir sağlık hizmeti olarak görülmektedir. İmplant, eksik dişlerin tedavisinde kullanılan ve çene kemiği içine yerleştirilen titanyum gibi güçlü malzemelerden yapılan bir çeşit vida olarak tanımlanır.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Genç yaşta implant tedavisi yapılabileceği gibi genelde ileri yaşlarda yaşanan diş kayıplarına bağlı olarak bu tedaviye sık başvurulmaktadır. Sadece yaşa bağlı olarak değil, bir kaza ya da travma sonrasında da implant tedavisi uygulanabilir.

İmplant tedavisi kısaca şu aşamalardan oluşmaktadır.

Hastaların genel sağlık durumları incelenerek eksik dişlerin yeri, kemik yapısı ve hastanın tedaviye uygunluğu gibi konular planlanır.

Uygun hastalar için implantın diş eti altındaki çene kemiğine yerleştirme işlemlerine geçilir.

İmplant ve protez dişler ile uyum gösteren hastaların tedavileri tamamlanmaktadır.

SGK imlant tedavisi kapsamında hastaların mutlaka bu tedaviye ihtiyaçlarının olduğuna hekim tarafından karar verilmesi gerekmektedir.

Devlet Hastaneleri Ücretsiz İmplant Yapıyor Mu?
 

Devlet hastanesinde implant yaptıranlar eksik dişlerinin tamamlanması ile en iyi sonuçları almaktadır. Hem özel diş hastaneleri ve kliniklerde hem de devlet hastanelerinde implant tedavisi uygulanabilmektedir. Diş ve diş eti hastalıkları kapsamında yer alan implant tedavisi için periodontoloji bölümlerine gidilmesi gerekecektir. Özel hastanelerde olduğu gibi devlet hastanelerinde de alanında uzman hekimler tarafından implant tedavileri yapılmaktadır. Hastaların kendi tercihlerine göre özel hastanede ya da devlet hastanelerinde implant tedavisi olmaları mümkündür.

SGK Hangi Durumlarda İmplantı Karşılar?

SGK implant hakkı sadece belirli durumlar için verilmektedir. Dudak ve damak yarığı gibi durumlarda çene için en çok 4 tane implant olacak şekilde SGK tarafından implant tedavisi karşılanmaktadır. Diş ile kemik doku defektlerinin görüldüğü durumlarda ise hastaların bilinen rutin protetik tedavi yöntemleriyle tedavi edilemeyeceği durumlarda implant tedavisi Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanacaktır. Günümüzde estetik diş hekimliği kapsamında da zaman zaman implant tedavilerine başvurulduğu görülmektedir. SGK implant tedavisi karşılanması için hastaların dudak ve damak yarığı gibi durumlardan kaynaklı olarak tedaviye ihtiyaçlarının olması gerekecektir.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!