Telefon
WhatsApp
Shanxi, Pinglu'da uzanan büyük vadi araziyi ikiye bölüyor

Shanxi Eyaleti'nde Pinglu İlçesi'nde bulunan 10 kilometre uzunluğundaki büyük vadi, Heiyao Köyü'nden Sarı Nehir üzerine kadar uzanmaktadır. Vadideki derinlik kuzeyden güneye doğru artmakta olup en güneyde 40 metreyi aşmaktadır.

Pinglu İlçesi'ndeki büyük vadilerden biri olan bu oluk, Dayu'nun taşkın kontrolüyle ilgili değil, yağmur erozyonu sonucu oluşmuştur. Bu vadiden başka vadiler de bulunmakta olup, özellikle Dongqi Köyü'nün kuzeybatısında benzersiz ve uzun bir özelliğe sahiptir. Geçmişte farklı görüşler olsa da, gerçeğin karmaşık olmadığı anlaşılmaktadır.

Pinglu İlçesi, Loess Platosu'nun kenarında ve Sarı Nehir'in yakınında bulunmaktadır. İlçe tipik olarak binlerce vadi ve vadiyi içeren bir yapıya sahiptir. Yerel toprak gevşek ve seyrek bitki örtüsüyle kaplıdır ve yağmur suyu erozyonu nedeniyle oluşan vadileri barındırır. Bu oluklar, yağmur suyunun vadiyi derinleştirmesi ve genişletmesiyle zamanla şekillenmektedir. Pinglu İlçesi'nde bu tür büyük olukların oluşması olağandışı bir durum değildir.

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!