Telefon
WhatsApp
Sirius Yıldızı Nedir?

Sirius Yıldızı

La Sirius yıldızı Tüm gece gökyüzündeki en parlak yıldız olarak biliniyor. Yaklaşık 8,6 ışıkyılı uzaklıkta bulunan -1,46 büyüklüğünde güzel beyaz bir yıldızdır. Her 50 yılda bir yörüngesinde dönen, ancak +8,4 parlaklığa sahip olduğundan çıplak gözle görülemeyen daha küçük bir arkadaşı olan beyaz cüce vardır.

Ana Özellikler

Sirius A ve Sirius B olmak üzere iki yıldızdan oluşan ikili bir yıldızdır. Sirius A, sistemdeki en büyük ve en parlak yıldızdır ve Güneş`ten yaklaşık 25 kat daha parlaktır ve yaklaşık iki kat daha büyüktür. Sirius B ise Sirius A'dan çok daha küçük ve daha hafif bir beyaz cücedir.

  • Sirius`un rengi en dikkat çekici özelliklerinden biridir.
  • Çıplak gözle bakıldığında parlak beyaz bir yıldız gibi görünse de daha yakından baktığımızda maviden kırmızıya kadar pek çok renkte ışık yaydığını görürüz .
  • Bu fenomen, yıldızın geniş bir dalga boyu spektrumu boyunca radyasyon yayması ve bunun sonucunda beyaz görünen ancak renk tonları içeren ışığa neden olması nedeniyle meydana gelir.

Üstelik Sirius, astronomik açıdan çok genç bir yıldızdır ve tahmini yaşı yaklaşık 230 milyon yıldır. Bu, Sirius`un hala evrim aşamasında bir yıldız olduğu ve gelecekte kırmızı deve, ardından beyaz cüceye dönüşmesinin mümkün olduğu anlamına geliyor.

Aynı zamanda yaklaşık 8,6 ışık yılı uzaklığıyla Dünya`ya çok yakın bir yıldızdır . Yakınlığı ve parlaklığı nedeniyle Sirius, gökbilimcilerin onun yapısı ve davranışı hakkında çok şey öğrenmesine olanak tanıyan birçok çalışma ve gözlemin konusu olmuştur.

Sirius'un Keşfi

Yüzyıllardır gece gökyüzünde en parlak ve en görünür yıldızlardan biri olan bu yıldızın keşfi çok eskilere dayanıyor. Eski Mısırlılar onu en önemli yıldızlardan biri olarak görüyorlardı ve gökyüzündeki görünümü Nil Nehri`nin taşmaya başladığı anı işaret ediyordu.

1718`de Alman gökbilimci Johann Baptist Seesat, Sirius'un yörüngesinde bir yoldaşının olduğunu ilk kez gözlemledi. Ancak 1804 yılında Sirius'un aslında ikili bir yıldız olduğunu keşfeden gökbilimci William Herschel oldu..

1862'de Amerikalı gökbilimci Alvan Graham Clark, Sirius yoldaşını teleskop kullanarak gören ve fotoğraflayan ilk kişiydi. Ana yıldız Sirius A, Güneş'in kütlesinin 2,4 katı ve yüzey sıcaklığı yaklaşık 9. 940 derece Kelvin olan A1V spektral tipinde bir yıldızdır . Arkadaşı Sirius B ise türünün bilinen en büyük yıldızı olan beyaz cüce bir yıldızdır.

Biraz Tarih

Tarih boyunca Sirius, insanlığın temel bilgisinde hayati bir rol oynamıştır. Aslında Mısırlılar takvimlerini oluştururken, ortak takvimlerinin on ikinci ayında Sotis adını verdikleri Sirius yıldızının yükseldiği Thoth adlı bir ayı daha eklemişlerdi. Yunanlılar ayrıca takvimlerini geliştirmek için Sirius'un ortaya çıkışına ilişkin gözlemlerden de yararlandılar.

Görünüşe göre İskoç gökbilimci James Gregory (1638-1675), parlaklığın aralarındaki mesafenin karesi sırasına göre azalması özelliğini kullanarak Güneş`in parlaklığını yıldızların parlaklığıyla karşılaştırmanın bir yolunu buldu. Daha sonra Isaac Newton (1642–1727), Sirius'un Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin bir milyon katı olduğu sonucuna vardı. Bu değer yanlıştır ancak o dönemde bilinen kozmik mesafeleri doğrulamak için kesinlikle mükemmel bir temeldir.

Gece Gökyüzünde Sirius Yıldızının Gözlemlenmesi

Parlaklığı -1,46 kadir olup, bu rakamı yalnızca Ay ve Güneş gibi birkaç gezegen aşmaktadır. Güneş`ten 9. 940 kat daha parlak, yüzey sıcaklığı 25 K olan beyaz bir yıldızdır. Dünya'ya en yakın beşinci yıldızdır.

İspanya'da Sirius genellikle kış ve ilkbaharın büyük bölümünde görünür; gözlemler için en önemli zaman aralığı Ocak sonu ile Mart ortası arasındaki dönemdir. 73° kuzey enleminin üzerindeki alanlar dışında neredeyse tüm gezegenden görülebilir , dolayısıyla 73° güney enleminin altındaki alanlardan Sirius kutup çevresi yıldızıdır (her zaman görünür). M41, M46, M47 ve M50 açık kümeleri gibi diğer gök cisimlerini keşfetmek için bir referans görevi görür. Umarım bu bilgilerle Sirius yıldızı ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!