Telefon
WhatsApp
SpaceX Crew Dragon, Bugün Kennedy Uzay Merkezi'nden Axiom Mission 3'ü Fırlatmaya dakikalar kaldı

Canlı Yayın: Axiom Mission 3 Launches to the International Space Station (Official NASA Broadcast)

Bu görevi destekleyen Dragon uzay aracı daha önce Crew-4 ve Ax-2'yi uzay istasyonuna gidip getirmişti. Aşama ayrılmasının ardından Falcon 9'un ilk aşaması, Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundaki İniş Bölgesi 1'e (LZ-1) inecek.

Mürettebat, yörüngedeki laboratuvarda geçirdikleri süre boyunca insan fizyolojisi ve teknolojik endüstriyel gelişmelere odaklanan 30'dan fazla bilimsel deney ve gösteri gerçekleştirecek.

Axiom Space astronotları kenetlendikten sonra, mikro yerçekimi araştırmaları, teknoloji gösterileri ve sosyal yardım görevlerinden oluşan tam bir görevi gerçekleştirmek üzere yörüngedeki laboratuvarda 14 güne kadar kalmayı planlıyor.

Ax-3, ABD ve İspanya'dan Komutan Michael López-Alegría, İtalyan Hava Kuvvetleri'nden Pilot Walter Villadei ve Türkiye'den Görev Uzmanları Alper Gezeravcı ile Marcus Wandt'ın da dahil olduğu, ISS'ye tüm Avrupa'yı kapsayan ilk ticari astronot misyonu olacak. İsveç ve Avrupa Uzay Ajansı.

Mürettebat, şirketin Falcon 9 roketini fırlattıktan sonra SpaceX Dragon uzay aracıyla yörüngedeki ileri karakola gidecek.

NASA'nın görev sorumluluğu, uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonuna yaklaşması sırasında başlayan, mürettebatın bilim, eğitim ve ticari faaliyetleri yürüten yörüngedeki laboratuvarda kaldığı süre boyunca devam eden ve Dragon'un uzay istasyonu alanından çıkmasıyla sona eren entegre operasyonlara yöneliktir.

Ax-3 mürettebatı, Komutan Michael López-Alegría, İtalya'dan Pilot Walter Villadei, Türkiye'den Görev Uzmanı Alper Gezeravcı ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) projesi astronotu İsveç'ten Marcus Wandt'tan oluşuyor.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!