Telefon
WhatsApp
'Tat Towers'dan Deprem Önlemi

Tatlıcılar’ın 23 Şubat 2023’te İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne sunduğu başvuru dilekçelerinde, Uğur ve Nurten Tatlıcı’nın, 2/8 hissesine sahip olduğu Tat Towers’ın olası bir depremde yıkılması halinde büyük can ve mal kayıplarına ve ana arterlerin tıkanmasına yol açabileceğinden, müşterek malik ve mirasçı olarak binanın yüzde 79’una sahip olan Uğur Tatlıcı ve Nurten Tatlıcı’nın, 1 milyar doları aşkın (07.03.2023 tarihi itibariyle yaklaşık 19 milyar Türk Lirası) çok büyük maddi zarara uğrayacaklarını bilmelerine rağmen, hazırlanacak bilimsel verilere dayalı raporu inceledikten sonra binanın yıkılabileceğinin bilincinde oldukları ifade edildi. 

SORUMLULUKLARI YOK 

Dilekçede, şu görüşlere yer verildi: 

“Tat Towers’ın merkezi ve ana arter üzerindeki konumunu da dikkate alarak, olası bir depremde Tat Towers’ın kısmen veya tamamen yıkılarak can kaybına neden olma riskini müvekkillerim Uğur ve Nurten Tatlıcı hiçbir şekilde almak istememektedirler. 8 Aralık 2021 tarihindeki bilirkişi tespitlerin sonucunda, muhtemelen metro altyapı çalışmalarından dolayı, zemin katları basan atık suyun yükselmesi sonucunda elektrik kablolarına vermiş olduğu hasardan dolayı kameralar ile monitörlerin çalışmadığı...’ şeklinde tespitlerde bulunulmuştur. Tarafımızdan, Tat Towers isimli taşınmazın bodrum katlarında meydana gelen su birikintisinin sebeplerinin ivedi incelenerek, önlenmesi ve bu duruma metro çalışmasının sebebiyet vermesi halinde yüklenici firmalar ve işin sahibi ve varsa diğer sorumlular hakkında, söz konusu taşınmazın yapımı ile ilgili gizli bir ayıp var ise yüklenici şirket hakkında gerekli yasal yollara müracaat edilmesi’ talep edilmiştir.” 

HASARLI ÇIKARSA YIKILSIN

“İBB tarafından yapılacak deprem dayanıklılık tespiti sonucunda, binanın deprem güvenliği açısından ciddi ve onarılamaz tehlike arz ettiği yönünde genel kabul görmüş teknik verilere dayalı gerekçeli rapor çıkarsa, Tat Towers’ın depremde yıkılması halinde büyük can ve mal kayıplarına ve ana arterlerin tıkanmasına yol açabileceğinden, müşterek malik ve mirasçı olarak binanın yüzde 79’una sahip olan müvekkillerim Uğur Tatlıcı ve Nurten Tatlıcı, çok büyük maddi zarara uğrayacaklarını bilmelerine rağmen Tat Towers’ın yıkılmasını talep etmektedirler.

Sonuç olarak önemli konumu nedeniyle öncelik tanınarak Tat Towers isimli yukarıda tapu bilgileri verilen binada acil deprem incelemesi yapılmasını önemle talep ederiz.

TATLICI MİRASINDA SON DURUM NE?

Mehmet Salih Tatlıcı, 2012 yılında hayatını kaybetti. Ölümünden sonra, varisi olarak ilk eşi Meryem Tatlıcı ve çocukları ile ikinci eşi Nurten Tatlıcı arasında miras anlaşmazlıkları başladı.

İlk olarak, Meryem Tatlıcı ve çocukları, Mehmet Salih Tatlıcı'nın ölümünden önceki son vasiyetini göstererek, tüm mirasın kendilerine kalması gerektiğini iddia ettiler. Ancak Nurten Tatlıcı, vasiyetin sahte olduğunu iddia etti ve dava mahkemeye taşındı.

Miras davası yıllarca devam etti ve Tatlıcı ailesi içinde büyük bir bölünmeye yol açtı. Davanın farklı aşamalarında, çeşitli belgelerin sahte olduğu iddiaları ortaya atıldı ve suçlamalar yapıldı.

Nihayetinde, 2019 yılında İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi, Mehmet Salih Tatlıcı'nın son vasiyetinin sahte olduğuna karar verdi ve mirasın tümünün eşit olarak Meryem Tatlıcı ve çocukları ile Nurten Tatlıcı arasında paylaştırılması gerektiğine hükmetti.

Ancak, davanın sonucu her iki tarafın da memnun olmadığı gibi, dava hala temyiz aşamasında ve yargı süreci devam ediyor.

ELİF ALTIN-Milliyet

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği