Telefon
WhatsApp
TCG ANADOLU, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE HALKI SELAMLADI

17 Nisan'da Sarayburnu Limanı'nda ziyarete açılan dünyanın ilk SİHA gemisi ve Türkiye'nin en büyük askeri gemisi olan TCG Anadolu sabah saat 10.00 sıralarında Sarayburnu'ndan hareket etti.

İstanbul Boğazı'ndan geçecek TCG Anadolu gemisi, Dolmabahçe'de 21 pare top atışı ve çimariva ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı selamladı.Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçak ve helikopterler de geçişe eşlik etti.

Türk'Ün En Büyük Gemisi Burada

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, CNN Türk'ten Samet Güner'e TCG Anadolu'nun İstanbul Boğazı'ndan geçişiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Caşın'ın açıklamaları şöyle;

Bugün hepimiz çocuklar gibi sevinçliyiz. Gördüğünüz gibi burada bir tarih yazılıyor. Yani daha önce başkalarının uçaklarını, gemilerini seyredenler Türk milletiyle, Türk ordusunun birlikte coşkusu var. Bu gördüğümüz yerlerde bir zamanlar düşman donanması vardı, işgal etmişlerdi. Şimdi Türk gemisi var. Bütün Türk milleti, bütün dünya onu selamlıyor.

Mustafa Kemal Atatürk şöyle söylemişti donanmaya; 'Geldikleri gibi defolup giderler' demişti. Gittiler... Şimdi Türk'ün en büyük gemisi burada.

TCG Anadolu Hakkında Bilgiler

Tuzla'daki Sedef Tersanesi'nde inşa edilen TCG Anadolu, 230 metre uzunluk, 32 metre genişlik ve 9 bin 200 metrekare büyüklüğe sahip.

Uçuş güvertesinin yer aldığı gemiye aynı anda 6 helikopter iniş ve kalkış yaparken, SİHA'lar da konuşlanabiliyor. 1200 askeri personelin bulunduğu TCG Anadolu'da, 30 yataklı hastane ve 2 ameliyathane yer alıyor.

TCG Anadolu, amfibi harekat ve hava harekatı başta olmak üzere insani yardım ve kontrol gemisi görevlerinde de kullanılabilecek. 27 bin 500 ton deplasmanı ile Türk donanmasının en büyük savaş gemisi olma özelliğine sahip gemide 11 güverte, 6 stoplu uçuş platformu, hangar, hafif ve ağır güvertelerine 4 mekanize çıkarma gemisi konuşlanabilecek havuz bulunuyor.(Milliyet)

Askeri gemi, ağır ve hafif araç güvertelerinde 13 tank, 27 zırhlı amfibi hücum aracı (ZAHA), 6 zırhlı personel taşıyıcı (ZPT), 15 römork ve 33 muhtelif araç taşıyabilme özelliğine sahip.

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği