Telefon
WhatsApp
Türbülans nedir

Türbülans kelimesi Latince turbulentĭa kelimesinden gelir. Bu, bir türbülans durumunu (engel veya heyecan) ifade eder. Bir uçağın, hava akışının hızı veya yönündeki değişiklikler nedeniyle şiddetli bir şekilde hareket etmesi durumunda türbülans yaşadığı söylenir. Genellikle yel değirmeni şeklinde hava parçacıkları rahatsız edildiğinde bozulmalar meydana gelir. Türbülans çeşitli hava koşulları tarafından yaratılır.

En yaygın nedenler bulut oluşumları (daha doğrusu dikey olarak gelişen bulutlar), fırtınalar ve dağ cereyanları veya jet akıntılarıdır. Uçuşu etkileyen bir diğer hava olayı olan rüzgar kayması, rüzgar gücünde ve yönünde oldukça ani bir değişikliktir.

Uçuş sırasında karşılaşılabilecek diğer bir kaza türü ise doğrudan uçağın kendisi tarafından oluşturulan türbülanstır . Bunlar, uçağın kanat uçlarına büyük miktarda hava çarptığında meydana gelir. Her iki durumda da pilotlar, ortaya çıkan durumları yönetmek için testler ve eğitimler düzenler.

En sık ne zaman ve nerede ortaya çıkıyorlar?

Gece ve sabahın erken saatlerinde yapılan uçuşlarda hava akışı düzgün olduğundan nadiren türbülans yaşanır. Öte yandan gündüz uçuyorsanız yolculuk sırasında hareket hissedebilirsiniz.

Bunlar genellikle alçak irtifalarda, düzenli kısa yolculuklarda meydana gelir, ancak bazı uzun mesafeli uçuşlarda da durum farklı değildir. Hindistan veya Orta Doğu üzerinden uçarsanız şiddet ihtimali var.

Türbülans türleri

Türbülansın üç türü açıkça tanımlanabilir.

  • Hafif türbülans: Bu, uçağın içinde hareketsiz durmasına bile neden olabilecek, uçağın küçük, neredeyse öngörülemeyen bir hareketidir.
  • Orta türbülans: Bu, uçakta ayakta durmanızı engelleyecek ve düşmenize neden olabilecek öngörülebilir bir harekettir.
  • Şiddetli türbülans: Bu, üçü arasında en kötüsüdür ve uçağın sanki sandalyenize yapıştırılmışsınız gibi hareket etmesine veya koltuğunuzdan "dışarı atlamasına" neden olur.

Türbülans tehlikeliler mi?

Uçak güvenliği konusunda türbülans normaldir ve pilotlar buna hazırlıklıdır. Yolcuların türbülans karşısında korkması normaldir, ancak uçaklar bu durumlara dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Pilotlar türbülansla başa çıkma konusunda eğitimlidir ve uçağın dengesini koruma konusunda hazırlıklıdır. Bazı kabinler türbülansı ve yoğunluğunu ölçmek için sensörlerle donatılmıştır.

Koltukların konumuna bağlı olarak türb

ülansın fark edilmesinde farklılık olabilir. Uçaklarda emniyet kemerinin takılması önemlidir, çünkü şiddetli türbülans durumunda hayat kurtarıcı olabilir. Türbülans durumunda pilotlar yolcuları bilgilendirecektir.

Türbülansla başa çıkmak için ipuçları

  • Uçakla seyahat edenler için endişelenmeye gerek yok
  • Türlü ipuçları takip ederek konforlu bir uçuşun keyfini çıkarabilirsiniz
  • Örneğin, kalkıştan önce tuvalete gitmek, koltuğunuzu seçmek, türbülans hakkında bilgi edinmek ve emniyet kemerinizi takmak gibi basit adımlarla uçuşunuzu rahatça atlatabilirsiniz
  • Ayrıca sıvı tüketimine dikkat ederek, dikkatinizi dağıtarak stresten uzak durmaya çalışmalısınız
  • Bu sayede baş dönmesi, düşme gibi olumsuz durumları önleyebilirsiniz
  • Endişelenmeyin, uçak seyahati aslında düşündüğünüz kadar tehlikeli değil
  • Tüm bu ipuçları sayesinde, uçakta daha rahat ve güvende hissedebilirsiniz

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!