Telefon
WhatsApp
Uluslararası Adalet Divanı, İsrail'in Ateşi Durdurması Gerektiğine Karar Verdi

Uluslararası Adalet Divanı (UAD, Lahey, Hollanda) ayın 26'sında bir ihtiyati tedbir kararı çıkardı ve İsrail'e Filistin'in özerk Gazze bölgesindeki çatışmalar nedeniyle soykırımı önlemek için "tüm önlemleri" almasını emretti. Ayrıca Gazze'de tıbbi bakıma erişimin sağlanması emrini de verdi. Bunun soykırım olup olmadığı konusunda bir tespitte bulunmadı ve Gazze'deki askeri operasyonların durdurulması çağrısında da bulunmadı.

Geçici tedbirler uluslararası hukuka göre bağlayıcıdır. Zorla yaptırım uygulanması mümkün olmasa da İsrail üzerindeki uluslararası baskının artması kaçınılmazdır. Güney Afrika, Gazze'ye yönelik büyük çaplı saldırının Soykırım Sözleşmesi'ni ihlal ettiği iddiasıyla dava açtı.

 Siyahlara karşı ayrımcılık yapan apartheid'i (ırk ayrımcılığı) politika olarak ortadan kaldıran Güney Afrika, demokratikleşmenin ardından siyah toplumun Filistin'le dayanışma göstermesi üzerine geçen yılın sonunda dava açmıştı. ``İsrail, Filistin halkını bir grup olarak yok etme niyetindedir'' diyerek, askeri operasyonların derhal durdurulması ve soykırımın önlenmesine yönelik tedbirler gibi geçici tedbirlerin alınması çağrısında bulundu.

 Geçici tedbir talep etmenin yanı sıra, Uluslararası Adalet Divanı'ndan İsrail'in askeri operasyonlarının Soykırım Sözleşmesi yükümlülüklerini ihlal ettiğini ilan etmesini de talep ediyor. Bu davayla ilgili nihai kararın birkaç yıl alması bekleniyor.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!