Telefon
WhatsApp
Uluslararası Ceza Mahkemesi, Netanyahu için tutuklama emri çıkarabilir

İsrail ordusunun Gazze'deki askeri operasyonları, uluslararası hukuku ihlal ettiğinden şüphelenilen çok sayıda sivilin ölümüyle sonuçlandı. Uluslararası Ceza Mahkemesi, İsrail Başbakanı Netanyahu ve diğerleri hakkında tutuklama emri çıkarabilir. İsrailli yetkililer ABD Başkanı Joe Biden'ın neden sessiz kaldığını sordu.

Jerusalem Post'un 28 Nisan tarihli bir raporuna göre İsrailli bir yetkili, ABD'nin kamusal veya taktiksel desteği olmadan Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve üst düzey IDF yetkililerine karşı işlem yapamayacağını söyledi.

Diplomatik kaynak şunları ekledi: "ABD Başkanı Joe Biden nerede? İsrail'in cezalandırılabileceği bir dönemde neden sessiz?"

New York Times'ın 28 Nisan tarihli bir raporuna göre, beş İsrailli ve yabancı yetkili, İsrailli yetkililerin Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin İsrail-Kazakistan çatışması ve diğer sorunlar nedeniyle üst düzey hükümet yetkilileri için tutuklama emri çıkarmaya hazırlandığına giderek daha fazla ikna olduklarını ortaya çıkardı. .

İsrailli ve yabancı yetkililer ayrıca Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Hamas liderleri için tutuklama emri çıkarmayı düşündüğüne inanıyor.

İsrail'in önde gelen televizyon haber kuruluşlarından biri olan TV12 yakın zamanda İsrail'in, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Gazze'de uluslararası hukuku ihlal ettiği şüphesiyle Netanyahu ve diğer üst düzey İsrailli yetkililer hakkında tutuklama emri çıkarabileceğinden giderek daha fazla endişe duyduğunu bildirdi.

Netanyahu 26 Nisan'da Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin vereceği herhangi bir kararın İsrail'in eylemlerini etkilemeyeceğini ancak "tehlikeli bir emsal" oluşturacağını söyledi.

 

 

https://www.dunyasondakika.com

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!