Telefon
WhatsApp
Uluslararası örgütler Gazze sağlık sisteminin 'tamamen çöktüğünü' söylüyor

DSÖ hafta sonu yaptığı açıklamada, kendisi ve ortaklarının Gazze Şehri'ndeki El Ahli Hastanesi'ne 1.500 kişinin ihtiyacını karşılamaya yetecek temel ve cerrahi malzemeleri ulaştırabildiğini söyledi. Dünya Sağlık Örgütü ayrıca 19 kritik hastayı da transfer edebildiklerini söyledi ancak bunun nereye olduğu belli değil.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, daha önce Twitter olarak bilinen X'teki bir gönderide , misyonun bölgedeki yoğun çatışmalar nedeniyle çok yüksek risk taşıdığını yazdı.

Pazar günü yazdığı yazıda, "Hastane büyük ölçüde hasar gördü ve acil oksijen, temel tıbbi malzeme, su, yiyecek ve yakıta ihtiyaç duyuyor." diye yazdı. "Kritik olarak, hastanenin ek sağlık personeline ihtiyacı var. Sürdürülebilir bir ateşkes ve güvenli, genişletilmiş bir insani müdahale için daha fazla bekleyemeyiz."

Pazar günü DSÖ Yürütme Kurulu'nun Gazze'deki sağlık durumuyla ilgili özel oturumunda Tedros, çatışmanın başlamasından bu yana Gazze'nin sağlık sisteminin genel olarak kötüleştiğini anlattı.

Gazze'deki 36 hastaneden sadece 14'ünün faaliyette olduğunu ve bunların da yalnızca kısmen çalıştığını söyledi. Tedros, hastanelerin sağladığı 3.500 yataktan artık yalnızca 1.400'ünün mevcut olduğunu ve hepsinin dolu olduğunu söyledi.

Açılış konuşmasında "Gazze'nin sağlık sistemi dizlerinin üzerinde ve çöküyor" dedi. 

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

 

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!