Telefon
WhatsApp
Ürdün: İsrail Gazze'ye kara savaşı başlattı! Telekomünikasyon kesintisi yaşanıyor

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Safedi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada,

İsrail Gazze'ye kara savaşı başlattı.

Gazze Şeridi’ne yönelik kara savaşının sonucu, gelecek yıllar için büyük boyutlarda insani felaket olacaktır." ifadelerini kullandı.

Hamas , Gazze'deki tüm internet bağlantılarının ve iletişimin kesildiğini belirtti

Hamas, İsrail'i "havadan, karadan ve denizden kanlı misilleme saldırılarıyla katliam yapma" tedbirini almakla suçladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü ayrıca Gazze'deki neredeyse tamamen telekomünikasyon kesintisinin "kitlesel zulümlere" kılıf sağlama riski taşıdığı konusunda da uyardı.

Bu arada Filistin Kızılayı, ambulans hizmetlerinin kesintiye uğradığını söyledi.

Eski Twitter adı X'te "Gazze Şeridi'ndeki operasyon odasıyla ve orada görev yapan tüm ekiplerimizle iletişimi tamamen kaybettik" denildi.

BM'nin işgal altındaki Filistin topraklarındaki insani yardım koordinatörü Lynne Hastings de X'te Gazze'nin "dış dünyayla bağlantısını kaybettiğini" belirterek, "hastanelerin ve insani yardım operasyonlarının iletişim olmadan devam edemeyeceği" uyarısında bulundu.

Kara savaşı haberleri, BM Genel Kurulu'nun Gazze'de "derhal insani ateşkes" çağrısı yapmasının ardından geldi.

Gazze'ye yiyecek, su ve elektrik tedariki neredeyse tamamen kesilmiş olmasına rağmen, İsrail'in bombardımanı kalabalık bölgede 1,4 milyondan fazla insanı yerinden etti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, sefaletin "her geçen dakika arttığı" konusunda uyardı.

"İnsani ateşkes, tüm rehinelerin koşulsuz serbest bırakılması ve hayat kurtaran malzemelerin ulaştırılması çağrımı yineliyorum.

"Temel bir değişiklik olmazsa, Gazze halkı benzeri görülmemiş bir insani acı çığıyla karşı karşıya kalacak" dedi.

DSÖ'den Dr Michael Ryan, Gazze'de acil insani ateşkes çağrısında bulundu

Dünya Sağlık Örgütü'nün Sağlıkla İlgili Acil Durumlar Programı İcra Direktörü, kuşatma altındaki Filistin bölgesine "engelsiz, sınırsız insani yardımın" girebilmesi için Gazze'de derhal ateşkes çağrısında bulundu.

Kahire'den Prime Time'a konuşan Dr. Michael Ryan, kuruluşların Gazze'deki sivillere, özellikle de tıbbi yardıma ihtiyaç duyanlara engelsiz insani yardım erişimine ihtiyacı olduğunu söyledi.

"Yapmamız gereken, insanlığı bu sürecin merkezine geri koymak, şiddeti ortadan kaldırmamız ve insani yardıma erişim sağlamamız gerekiyor. İnsani bir duraklamaya ihtiyacımız var ve malzemelerimiz için güvenli geçişe ihtiyacımız var." dedi

"Şu anda Gazze'de yaşananlar bir insani ve sağlık felaketidir." "Durum inanılmayacak kadar ileri."

"İrlanda'daki herkes, hastane kapatılsa, elektrik ve su olmasaydı, yiyecek olmasaydı, yakıt olmasaydı Dublin'de, hatta Galway'de veya Cork'ta durumun nasıl olacağını hayal edebilir" dedi. 

İsrail'in Gazze'deki hava saldırılarında şu ana kadar öldürülenlerin yüzde 66'sının kadın ve çocuklar olduğunu söyledi.

"Bunlar savaşçı değil; bunlar savaşan insanlar değil." Dr Ryan dedi.

"Onlar bu savaşın bir parçası değiller. Ve açık olduğu gibi, uluslararası insancıl hukuk kapsamında korunmaları gerekiyor. Savaşın bile kuralları vardır."

Gazze'yi kontrol eden Hamas'ın İsrail'in güneyine yönelik benzeri görülmemiş kanlı saldırılarının ardından, 7 Ekim'de İsrail Gazze'nin elektriğini, suyunu ve yakıtını kesti.

Hastanelerin yedek jeneratörlerle çalıştığını ve yakıtın tükendiğini söyledi.

Birinci basamak sağlık merkezlerinin üçte ikisinin artık kapalı olduğunu ve birçok hastanenin hizmet dışı olduğunu, insülin ve anestezikler gibi kritik tıbbi malzemelerin de azaldığını söyledi.

"Malzemeler azalıyor. Hamile kadınlarımız var. Engelli insanlarımız var. Diyalize giren insanlarımız var. Kanser tedavisi gören insanlarımız var" dedi.

"Bir düşünün, bu hastaneleri işletmek için günde yaklaşık 94.000 litre yakıta ihtiyacımız var. Damla damla akmaya devam ediyoruz" dedi.

İsrail ordusunun Gazze Şehri çevresindeki bölgede yaşayan insanların şeridin merkezindeki sulak alan olan Gazze Vadisi'nin güneyine tahliye edilmesi yönündeki talimatının ardından yüz binlerce insan yerlerinden ediliyor ve hastanelere ve diğer tesislere sığınıyor.

BM tesislerine fiilen 600.000'den fazla insanın doluştuğunu söylüyor. Dr Ryan, "Bunlar hiçbir zaman yerinden edilmiş kişilere yönelik tesisler olarak tasarlanmamıştır" dedi.

"Hastanede barınan binlerce insan var, yalnızca El Şifa Hastanesi'nde hastane arazisinde barınan 30.000'den fazla sivil var" dedi.

İsrail ordusunun, Hamas'ın Gazze'deki hastanelere yakıt sağlaması gerektiği yönündeki iddiaları sorulduğunda Dr. Ryan, DSÖ'nün çıkarının "bu çatışmanın her iki tarafındaki sivil halk olduğunu" söyledi. Bizim buradaki çıkarımız, insani bir duraklama ve ateşkes yaratmaktır.

"İsrail'de siviller çok ağır bedeller ödedi. Gazze'de siviller çok ağır bedeller ödedi ve ödüyor. Ve bunun bedelini meslektaşlarımız, sistemdeki kardeşlerimiz de ödüyor."

BM'nin insani yardım şefinin, dünyanın "insanlığın bir kısmının temel haklarını karşılayamadığı" için yardımın Gazze'ye "zar zor ulaştığı" konusunda uyarmasıyla geldi.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, "Gazze'ye yönelik ağır bombardımanların devam ettiğini ve daha güvenli olması gereken bölgelerde bile daha da kötüleştiğini" söylüyor.

Griffiths, X'teki (eski adıyla Twitter) bir gönderide "savaş kurallarının açık olduğunu", sivillerin korunması ve hayatta kalmak için gerekli temel unsurlara sahip olması gerektiğini söylüyor.

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!