Telefon
WhatsApp
Vatandaştan şikayet yağıyor: Kaskoya 'asgari ücret' ayarı!

Aracı olan veya araç almayı düşünen çok sayıda vatandaş kasko fiyatlarından şikayetçi... Asgari ücret artışı sonrası fiyatların daha da değişeceğini belirten Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı vatandaşa önemli uyarılarda bulundu. Milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Bağcı şu ifadeleri kullandı: 

1-ASGARİ ÜCRET ZAMMI KASKO FİYATLARINA NASIL YANSIDI?

“Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu kısa bir süre önce ‘2023 yılı Ocak ayında trafik sigortası primlerini artırmayacağız’ diye bir açıklama yaptı.

Sigorta teminatları ve primlerini SEDDK kurumumuz belirliyor. Her yıl ocak ayında bir önceki yılın enflasyon, araç değerleri, kaza oranlarına göre bir düzenleme artışı yapılıyordu. Bunu yapmayacağını açıkladılar.

‘ZAM YAPILMAYACAK DENİLMİŞTİ. 3 KEZ ARTIŞ YAPILDI’

En son yapılan yönetmelik ile her ay düzenli yüzde 4.75 artış devam ediyor. Ancak kurum geçen sene de ocak ayında zam yapmayacağını açıklamıştı. Peşinde 2022 yılı içerisinde 3 kez trafik sigortasında artış yaparak neredeyse yüzde 86 zam yapmak durumunda kaldılar.

Gene benzer bir durumun olacağını düşünüyorum. Asgari ücrete gelen yüzde 54’lük bir zam var. Bildiğiniz üzere trafik sigortaları sadece maddi hasarı ödemiyor karşı tarafa verdiğiniz bedeni hasarları da ödüyor. Ölüm, sakatlık, tedavi masrafları gibi. Bunun büyük çoğunluğu asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır.

‘ŞİRKETLERİN ÖDEDİĞİ TAZMİNAT TUTARI 10 MİLYAR TL’

2022 yılı ilk 9 ayında sigorta şirketleri bedeni zararlarda ödediği tazminat tutarı 10 milyar TL civarındadır. Bunun sadece ilk 9 aya göre baksak bile asgari ücret artışı ile 5 milyar daha fazla bir tazminat ödeyeceği kaçınılmazdır ki bu oran daha da artacaktır.

Aynı şekilde araç fiyatlarının artmaya devam etmesi, çip krizinin devam ediyor olması, araç bulunurluğundaki zorluklar, yedek parça fiyatlarının artıyor olması, ilaç zamları artışları maddi hasarın da çok ciddi oranda artacağının göstermesi olmuş durumda.

‘ZARAR 8 MİLYAR TL’YE YAKLAŞTI’

Şu anda sigorta şirketleri her 100 liralık aldığı trafik sigortası primine karşı 186 lira hasar ödeyerek zarar etmektedirler. İlk 10 ayın zararı 8 milyar TL’ye yaklaşmıştır. Yılsonu itibarıyla bunun 10 milyar TL civarında gerçekleşebileceğini düşünüyorum. Bu katlanabilir ve sürdürülebilir bir zarar değildir.

‘EN AZ YÜZDE 80 ARTACAK’

Bu sebeple de sigorta şirketleri ocak ayında en az yüzde 50 düzenleme zammı yapılmasını talep ediyorlar. Ben bu yıl içerisinde toplamda sorunların devam etmesi durumunda en az yüzde 80 trafik sigortasının artabileceğini öngörüyorum.

Yaklaşık bu oranlar kasko için de geçerli, kaskoda artış daha fazla olacaktır. Trafik sigortasında limitler var, kaskoda limit yok, aracın değeri ne ise o kadar hasar alıyor. Kasko poliçesinde de çeşitli önlemler alınmazsa artış devam edecektir. Hem sigortalılar hem acenteler zor durumda kalacaktır. Sigorta acenteleri 10-20 yıllık müşterilerinin poliçelerini yapamıyorum demek zorunda kalıyor. Kaskoda oluşacak krizi de bir an önce çözmek gerekiyor.

Bununla ilgili SEDDK ve ilgili komisyonlar toplanmaya başladı. Ancak açıklama yapıldığı üzere ocak ayında olmasa dahi sonraki aylarda zorunlu olarak bir kaosa neden vermemek için artış olması kaçınılmaz görünüyor.

‘SİGORTA ŞİRKETLERİ POLİÇE YAPMAKTAN KAÇIYOR’

Trafik sigortasındaki kaostan kastımız bir poliçe yapmadığınızda aracı bağlıyorlar, para cezası büyük, otoparka çekiliyor, indirimlerini kaybediyorsunuz. Sigorta şirketleri bu kadar büyük zarar edeceğini bile bile poliçe yapmaktan kaçınıyorlar.

Daha çok sistem arızası teknoloji arızası bahanelerini öne sürerek hem acenteleri hem de sigortaları çok zor durumda bırakıyorlar. Bazı sigorta şirketlerinin trafik sigortası poliçesi kesmekle ilgili ruhsatlarını iade edeceği kulislerde görüşülüyor. Bu zarara katlanmak istemeyen şirketler de önemli bir sorun yaratacaktır. Sektör olarak bunu istemeyiz.

Şirketin tek acenteliğini yapan meslektaşımız da var. Ortada kalabilirler, sigortalılar mağdur olabilir. Bununla ilgili orta yolun bulunacağını düşünüyoruz.

Trafik sigortası primlerini düşürecek önerilerimizi yaptık. Bunların hızla uygulamaya alınarak trafik sigortası prim artışının önüne geçilebilir.

2-TRAFİK SİGORTASINDA EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK TUTARLAR NEDİR, SİZCE YENİ YILDA NE KADARLIK BİR ARTIŞ OLACAK?

Trafik sigortasında temel tarife dediğimiz ilk kez araç aldığınız poliçe yapıyorsunuz yaklaşık 4 bin - 4 bin 500 civarında prim çıkabilmektedir. Bu 1 Ocak’ta hasarsızlık indirimi geliyor 5 yıldan fazla hasarsız kullanıyorsanız yüzde 50 indirim gelecek. Tam tersi kötü sürücüyseniz yüzde 200 sür primi gelecek.

‘İYİ SÜRÜCÜ 2 BİN LİRA KÖTÜ SÜRÜCÜ 15 BİN LİRA ÖDEYECEK’

Böyle olursa iyi sürücü 15 bin lira iyi sürücü 2 bin lira gibi bir para ödeyecektir. Kötü sürücü de bu artış daha fazla olacaktır. İyi sürücü ile kötü sürücü arasında uçurum daha fazla açılacaktır. Kurallara uymak, dikkatli kullanmak şu anda en önemli indirimdir.(Milliyet.com.tr)

SİGORTA YAPTIRACAKLARA ÖNEMLİ TAVSİYE

Trafik sigortasını vadesinde yapmak gerekiyor. Yoksa indirimler kaybolur ve temel tarifeden poliçe yapmak durumunda kalırsınız. ‘Ben bekleyeyim iyi sürücüyüm indirim geliyor’ diye bir durum yok gününde yapmalısınız.”

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!