Telefon
WhatsApp
Yapı Denetim Nedir, Ne İş Yapar?

Yapı Denetimi Nedir?

İlk olarak 1999 depreminde karşılaştığımız felaket sonrası denetimin ne denli önemli olduğununun anlaşılması üzerine 2001 yılında 19 pilot ilde yürürlüğe giren ve 2010 yılında 81 ilde devreye alınan yapı denetim sistemi binaların proje aşamasından uygulama bitimine kadar tüm sürecin denetim altına alınması sistemidir.

Geçen bu süre zarfında 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun ve Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği birçok defa rezive edilmiştir. 2019 itibarıyla yapılan son değişiklik yapı denetim sistemini baştan aşağı değiştirerek müteahhitin parasını vererek kendini denetlettirdiği sistem olmaktan çıkıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde yapılan noter çekilişiyle sıralanan yapı denetimlerin işleri sıra ile alma sistemine dönüşmüştür.

Yapı Denetim Mezunu Ne İş Yapar

Projede yer alan tüm detay ve hesapların doğruluğu kontrol etmek ve proje sahiplerine ait sicil durum belgelerinin durumunu denetlemek ve varsa eksikleri düzeltmek önemli görevleri arasındadır. Yapı denetimi mezunları yapı projelerinin mevzuata uygunluğunu denetler.

Yapı Denetim'de İş Olanakları Nelerdir

– Belediyeler
– Hazır Beton Tesisleri
– Kamu Kurumları
– Yapı Denetim Kuruluşları
– Yapı Malzemeleri Laboratuvarları
– Yapı Denetimi işi ile uğraşan özel mühendislik büroları

 

Hangi Yapılar Yapı Denetime Tabi Değildir

  • Kamuya ait yapılar
  • Bodrum katı dışında en çok 2 katlı olan ve toplam inşaat alanı 200 m2’yi geçmeyen müstakil yapılar
  • Entegre tesis niteliğinde olmayan tarım ve hayvancılık amaçlı yapı ve tesisler
  • Köy yerleşik alanlarında, belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunmayan, iskân dışı
    alanlarda ve nüfusu 5000’in altında olan belediyelerin belediye ve mücavir alan sınırları içinde bodrum katı ve çatı arası dışında en çok iki katlı ve yalnızca bir bodrum katın inşaat alanı hesaba katılmaksızın toplam inşaat alanı 500 metrekareyi geçmeyen konut yapıları ile bunların kömürlük, otopark, depo gibi müştemilatlı yapılar.Yapı denetime tabi değildir.

 

 

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!