Telefon
WhatsApp
Zilin tarihi ve anlamı

Zilin Tarihi

Çanın Kökeninin Çin: Zillerin kökeni, MÖ 3000 yılına kadar uzanır. İlk zillerin Çin'de üretildiği ve törenlerde, dini ayinlerde kullanıldığı düşünülmektedir.

 Çan, Çin'de sosyal düzenin temel taşı haline geldi. Ritüel etkinliklerde sinyal vericiydi. Bir "diyapazon" olarak orkestranın doğru tonu elde etmesine yardımcı oldu. Onların sesleri gökle yer arasında bir bağlantı olarak kabul ediliyordu. İmparatorlar ve prensler zilin çalmasıyla uyandılar. Pagodaları çan gibi süsledi ve Budist rahipleri güçlü bir sesle tapınakta dua etmeye çağırdı.

Hindistan'da zil nihayet müzik enstrümanlarıyla eşanlamlı hale geldi .

Mezopotamya'da özellikle kralların ve askeri liderlerin önde gelen atlarının, fillerinin ve develerinin boyunlarındaki zile aşinadır.

Doğu'da çanlar hayvanlar için süs eşyası olarak da kullanılır; Yunan mitolojisinde ise bekçi köpeği Cerberus'un boynuna bir çan takılır. Mısır'da ölen çocuklar için muska ve mezar taşı olarak da kullanılıyor.

Justin (MS 100-165) ve Origen (MS 185-254) gibi ilk Hıristiyan yazarlar için , baş rahibin eteğinin eteğindeki 12 çan ve "yeni çan", Hıristiyan bildiri Mesajının tartışmasız akustik simgesiydi. Bu da şu sonucu akla getiriyor: Zil çalmanın felsefi ve manevi arka planı, zilin misyonu, Hıristiyanlar kendilerini kamuya açık bir şekilde ifade etmekten henüz çok uzaktayken, henüz hiçbir zil çalmazken, Hıristiyan yazarlar tarafından zaten düşünülmüştü.

Pachomius, Mısır'da kendi ana Kıpti dilinde Sne olarak adlandırılan Esna manastırı da dahil olmak üzere Yukarı Mısır'da sekiz ünlü manastır kurdu.

Papa Büyük Gregory'nin halefi Papa Sabinian (604-606) , daha sonra, manastır duvarlarında uzun zamandır geleneksel olan yedi namaz vaktinde, manastır duvarlarının dışında bir zilin çalınmasını emretti. Zil sesi, o dönemde dağınık durumda olan Hıristiyan cemaatini birlikte dua etmeye çağırmak içindi.

İro-İskoç gezgin keşişlerin Hıristiyanlaşmasıyla St. Columban ve Gallus'un yanı sıra Anglo-Sakson Boniface'de de çan daha sonra Avrupa'nın geniş bölgelerine yayıldı. İrlanda'dan İtalya'ya yaptıkları yolculuk sırasında o ve arkadaşları, Fransa, İsviçre, Almanya, Avusturya ve İtalya'da, 7. yüzyılın başlarındaki kargaşanın ortasında güvenliğin, eğitimin ve kültürün kaleleri haline gelen çok sayıda manastır kurmuşlardı. 

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!