Telefon
WhatsApp
Zombi Geyik Hastalığı Nedir?

Yellowstone Milli Parkı, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en eski ve en ünlü rekreasyon alanlarından biri olarak öne çıkıyor.Rezervasyonun büyük kısmı Wyoming'de bulunuyor ve Idaho ve Montana'nın bazı bölgelerine kadar uzanıyor.

2,2 milyon dönümden fazla bir alana yayılan Yellowstone Park, ziyaretçilere yaban hayatını yakın mesafeden gözlemlemek için çeşitli fırsatlar sunuyor. Ancak son günlerde yetkililerin ziyaretçileri geyik, geyik ve Kanada geyiğinden uzak durmaları konusunda uyarmasıyla alarm zilleri çalmaya başladı . Bunun nedeni , halk arasında 'Zombi Geyik Hastalığı' olarak bilinen kronik zayıflama hastalığının kaydedilen ilk vakasıdır.

Yellowstone Parkı'nda Hayvanlara Yaklaşmama Uyarısı

Yellowstone Milli Parkı ve Wyoming Av ve Balık Departmanı tarafından yayınlanan açıklamaya göre , yetişkin bir katır geyiği geyiği Ekim ortasında kronik zayıflama hastalığından öldü.

WGFD yakın zamanda parkın güneydoğu kesimindeki Yellowstone Gölü yakınında bulunan yetişkin bir katır geyiği karkasında kronik zayıflama hastalığının (CWD) varlığını doğruladı. Bu, Yellowstone Milli Parkı'nda hastalığın teyit edilen ilk pozitif tespitidir . Katır geyiği ilk olarak Mart 2023'te Cody, Wyoming yakınlarında WGFD personeli tarafından bir nüfus dinamiği çalışmasının parçası olarak yakalandı ve bir GPS tasması ile donatıldı. Tasma, hayvanın Ekim 2023 ortasında öldüğüne işaret ediyordu. WGFD, Yellowstone personeliyle koordineli olarak leşin, Yellowstone Gölü'nün Güney ve Güneydoğu kollarını ayıran bir kara kütlesi olan Burun'da yerini tespit etti ve test için örnekler topladı. Açıklamada , WGFD'nin Yaban Hayatı Sağlık Laboratuvarı'nda gerçekleştirilen çoklu teşhis testlerine dayanarak numunelerin CWD açısından pozitif çıktığı belirtildi .

Aynı açıklamada yetkililer, ziyaretçilerden hayvanlara yaklaşmamaları çağrısında bulunuyor ve onlardan, hasta veya ölü görünen herhangi bir hayvan görmeleri veya haberdar olmaları durumunda Milli Park Servisi çalışanına bilgi vermelerini istiyor.

“ Hastalığa neden olan bazı organizmalar vahşi hayvanlarla insanlar arasında geçebileceğinden, hasta veya ölü yabani hayvanlara dokunmaktan veya onlara dokunmaktan kaçının . Yaban hayatı sağlığı konusunda eğitimli NPS çalışanları, hastalıktan ölmüş olabilecek vahşi bir hayvanla güvenli bir şekilde baş etmek için özel koruyucu önlemler kullanıyor" diye belirtiyor web sitelerinde.

'Zombi geyik' hastalığı nedir?

Yellowstone Park'ta ilk kronik zayıflama hastalığı vakasının doğrulanmasının ardından, bu durumla ve en merak uyandırıcı şekilde bunun neden Zombi Geyik Hastalığı olarak bilindiğiyle ilgili sorular gündeme geldi .

National Geographic'e göre kronik zayıflama hastalığı , hayvanların sinir sistemini yavaş yavaş tahrip eden, motor koordinasyon bozukluğuna, kilo kaybına ve ilgisizliğe neden olan, zombi etkisi veren bir hastalıktır.

Bulaşma, "hayvanlar arasında vücut sıvıları yoluyla yayılan" ve "hayvanları etkileyen nadir nörodejeneratif bozuklukların bir ailesi olan" prionlar adı verilen proteinler yoluyla gerçekleşir. Katır geyiklerinin, içerdiği önemli mineraller nedeniyle her gün az miktarda toprak yediğini dikkate aldığımızda bulaşma daha da kolaylaşıyor. Ancak bazı ağız dolusu ürünler sadece mineralleri değil aynı zamanda prionları da içeriyor”.

Wyoming Av ve Balık Departmanı şu anda şunu garanti ediyor: " CWD'nin insanları veya evcil hayvan türlerini enfekte edebileceğine dair hiçbir kanıt yok. Ancak CWD ile enfekte hayvanlardan alınan dokuların tüketilmemesi tavsiye edilir .

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!